Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wytyczne Prezesa ZG ZOSP RP o udziale OSP w działaniach związanych z zagrożeniem pandemią SARS Cov-2

Sytuacja w naszym kraju jest bardzo poważna. W związku z zagrożeniem pandemią Koronawirusem SARS-Cov-2 bardzo ważne aby każdy wykonywał swoje obowiązki z najwyższą starannością. Dla strażaków ochotników a szczególnie ratowników uczestniczących w akcjach najważniejszym zadaniem jest ratowanie życia i zdrowia ludzi. Działania ratownicze należy prowadzić zgodnie z najwyższymi standardami, w szczególności dotyczy to działań przeciwpożarowych, wypadków drogowych i innych gdzie zagrożone jest życie ludzi.

W sprawach dotyczących osób chorych na koronawirusa COVID-19 co do zasady OSP prowadzą działania zabezpieczające, wspierające i prewencyjne. Właściwe działania prowadzą wyspecjalizowane i odpowiednio wyposażone jednostki ochrony zdrowia. Bezpośredni udział w akcjach jednostki OSP podejmują w sytuacji dysponowania odpowiednimi środkami ochrony osobistej na wyraźną dyspozycję właściwego stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej.

W przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u osób ratowanych należy niezwłocznie poinformować właściwy    powiatowy inspektorat sanitarny (albo stanowisko kierowania PSP) i zastosować się do zaleceń. Należy podjąć w miarę możliwości działania minimalizujące zagrożenie dla ratowników.

Gdyby zaistniał stan nadzwyczajnej konieczności - katastrofa, wypadek, pożar - gdy zagrożone byłoby życie wielu ludzi należy bezwarunkowo przystąpić do akcji ratowniczej nie zważając na ryzyka i zagrożenia związane z możliwością zachorowania.

Ze strażackim pozdrowieniem

Waldemar Pawlak
Prezes ZG ZOSP RP


Wytyczne dla OSP w KSRG w związku z COVID-19

Wobec wielu pytań o zasady udziału jednostek OSP w działaniach ratowniczych, ponownie podkreślam OSP uczestniczą w działaniach ratowniczych w zakresie określonym w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

Działania rządu i wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego Minister Zdrowia prowadzi na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.Dodatkowo przedstawiam szczegółowe zasady działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w zakresie ratownictwa chemicznego i zasady działań w przypadku zagrożenia chorobami szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.Dotyczy to działań jednostek PSP w zakresie WSPOMAGAJĄCYM działania właściwych służb odpowiedzialnych za ochronę zdrowia publicznego.


Zasady-postępowania-jednostek-PSP-wprzypadku-wystąpienia-podejrzenia-zagrożenia-chorobami-szczególnie-niebezpiecznymi-i-wysoce-zakaźnymi-_BIOHAZARD.

https://www.straz.gov.pl/download/1855 zasady działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w zakresie ratownictwa chemicznego.

UWAGA skrót PIS oznacza właściwy Państwowy Inspektorat Sanitarny (powiatowy, wojewódzki, graniczny, krajowy).

Źródło: http://www.zosprp.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx