Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Piątka za segregację” – rusza kampania edukacyjna

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

https://naszesmieci.mos.gov.pl/images/konkurs/plakat.jpg

Hasło kampanii odnosi się do symbolicznego przybicia piątki – przyjaznego gestu wykonywanego przez dwie osoby na powitanie. Gest może być też traktowany jako akceptacja jakiegoś działania, potwierdzenie słuszności, racji czy radości z sukcesu. Motywem przewodnim kampanii „Piątka za segregację” jest pięciu bohaterów: Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio i Zmieszko. Każdy z nich jest przypisany do innego rodzaju odpadów oraz kolorystyki pojemników:

  • Wyszkłolony – zachęca do segregacji szkła,
  • Papa Pier – edukuje na temat segregacji papieru,
  • Plastika Metalica – tłumaczy, jak segregować tworzywa sztuczne i metale,
  • El Bio – nawiązuje do segregacji odpadów BIO,
  • Zmieszko – wskazuje, jakie odpady, powinny trafiać do pojemników z napisem „zmieszane”.

Na potrzeby kampanii są przygotowywane również spoty filmowe, które będą pokazywać perypetie jej bohaterów. Filmy mają w przystępny sposób przedstawić różne aspekty segregacji odpadów, a także edukować i zachęcać do zmiany postaw. W ramach projektu jest też prowadzona komunikacja z jednostkami samorządu terytorialnego i szkołami.

Więcej nt. kampanii edukacyjnej dot. segregacji odpadów.

Działania w ramach kampanii kierujemy również do uczniów edukacji wczesnoszkolnej, ponieważ wiemy, jak ważne jest kształtowanie postaw prośrodowiskowych od najmłodszych lat.

W związku z tym, w ramach wsparcia realizacji programu edukacyjnego dla szkół, przygotowaliśmy scenariusz lekcji „Piątka za segregację. Dlaczego warto segregować śmieci”, który w atrakcyjny sposób może stanowić uzupełnienie zajęć na temat segregacji odpadów i roli recyklingu. Podczas lekcji dzieci porozmawiają o przyszłości planety i dowiedzą się, dlaczego warto i jak we właściwy sposób segregować odpady.

KONKURS PLASTYCZNY

Zachęcamy również do udziału w konkursie plastycznym: „Piątka za segregację. Jestem superbohaterem, bo segreguję odpady”.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Konkurs trwa do 31 października 2019 r., a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zarówno dla szkół, nauczycieli oraz uczniów.

Poniżej znajduje się regulamin konkursu, scenariusz lekcji oraz materiały dodatkowe do pobrania.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx