Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Upał nie odpuszcza. Oszczędzajmy wodę!

O tym, że wodę należy oszczędzać, wiemy wszyscy. O tym, co się stanie, gdy jej zabraknie, mogą się wkrótce dowiedzieć także mieszkańcy Mazowsza.

Urzędnicy apelują

Jednym z priorytetów Samorządu Województwa Mazowieckiego jest racjonalna gospodarka wodą. Dzięki działaniom władz samorządowych w naszym regionie udało się przeprowadzić szereg działań mających na celu poprawę ochrony zasobów wodnych i ochrony przed powodzią i suszą. Aby jednak poradzić sobie z niedoborami wody w tym szczególnie trudnym okresie, potrzebna jest współpraca i dobra wola mieszkańców Mazowsza.

Kłopoty w powiecie grodziskim

Z kolejnych miejsc na Mazowszu docierają do nas sygnały o braku wody i apele wodociągowców o roztropne jej wykorzystywanie. Dołączamy się do tych apeli i prosimy o rozważny i możliwie oszczędny pobór wody. Zwiększony pobór wody wodociągowej powoduje spadek ciśnienia w sieci, co w konsekwencji utrudnia dostawę wody np. do mieszkań na wyższych piętrach. Prosimy o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów bytowych. W przypadku konieczności używania wody do podlewania trawników, ogrodów, mycia samochodów oraz napełniania przydomowych basenów zalecamy wykonywanie tych czynności w godzinach od 23.00 do 6.00 – czytamy w komunikacie milanowskiego przedsiębiorstwa wodociągów.

Znacznie więcej wody mieszkańcy wykorzystują też w Grodzisku Mazowieckim. Zakład Wodociągów i Kanalizacji szacuje, że jest to dwukrotnie wyższe zużycie niż zazwyczaj. – Wszystkie ekipy techniczne pracują i na bieżąco monitorują stan wody na terenie gminy. Niestety przyczyną obecnej sytuacji jest masowe wykorzystywanie wody do celów innych niż bytowe. Chodzi przede wszystkim o podlewanie ogródków, trawników czy napełnianie przydomowych basenów. Apelujemy do mieszkańców o ograniczanie i racjonalne wykorzystywania wody. Pozwoli to polepszyć sytuację w mieście – zaznaczają grodziscy urzędnicy.

Problem dotyczy nas wszystkich

Jednak apele i ostrzeżenia nie dotyczą wyłącznie powiatu grodziskiego. Upały mogą jeszcze potrwać, i podobna sytuacja może się powtórzyć na terenie innych powiatów. O rozsądne zużywanie zasobów wodnych apeluje także członek zarządu województwa mazowwieckiego Janina Ewa Orzełowska:

– Zmiana klimatu jest widoczna na co dzień. Ostatnie upały sprawiają, że coraz wyraźniej zauważamy, jak wielkie znaczenie ma woda. Już docierają do na sygnały z terenów wiejskich o braku wody i potrzebie roztropnego korzystania z niej. Dlatego zachęcamy mieszkańców Mazowsza do rozważnego korzystania z zasobów wodnych. Podjęcie tego trudu przyniesie efekty nam wszystkim.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 13 województw. Afrykański żar nie obejmie tylko północno-wschodniej części kraju. W pozostałych regionach temperatura maksymalna może sięgnąć nawet 34 st. C.

Źródło: https://www.mazovia.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx