Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sprawdź komu przekazujesz jeden procent

Od północy z czwartku 14 lutego na piątek 15 lutego 2019 r. na portalu www.podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach niej urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok wszystkich osób rozliczających się deklaracjami PIT-37 i PIT-38. Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy też chce zrobić to samodzielnie. Korzystając z nowego rozwiązania można przyspieszyć zwrot nadpłaconego podatku do 45 dni.

Przygotowane zeznanie podatkowe będzie dostępne do 30 kwietnia 2019 r. Po zalogowaniu się za pomocą własnego numeru PESEL, podaniu wielkości swojego przychodu w 2017 i 2018 roku oraz wysokości nadpłaty/niedopłaty podatku w 2018 r., uzyskamy dostęp do swojego zeznania. W przypadku osób posiadających profil zaufany wystarczą tylko dane do zalogowania się na ten profil. Jeżeli nie chcemy nic zmieniać w przygotowanym rozliczeniu, możemy je zaakceptować i wysłać. Jeżeli chcemy skorzystać z ulg lub możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, musimy to zeznanie zmodyfikować. W podobnym trybie możemy zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przeznaczyć jeden procent. Jeżeli nie zalogujemy się na Portal Podatkowy i nie potwierdzimy przygotowanego zeznania to zostanie ono automatycznie zaakceptowane z dniem 30 kwietnia. W przypadku konieczności zapłaty podatku, urząd skarbowy do końca maja prześle nam informację o jego wysokości, który musimy uiścić w ciągu 7 dni. W przypadku zwrotu podatku, urząd przekaże go w ciągu 45 dni.

Sprawdź swój 1%!

Zgodnie z informacjami administracji skarbowej w naszym zeznaniu będzie ten sam numer KRS organizacji pożytku publicznego, którą wspieraliśmy w poprzednim roku. UWAGA: W Internecie pojawiają się opinie, że nie zawsze wczytuje się cel szczegółowy, na który przekazaliśmy uprzednio swój datek. Jeżeli chcemy mieć pewność, że przekazywana kwota trafi na konkretny cel i do konkretnej osoby bardzo ważne jest, aby wczytać nasze zeznanie i sprawdzić czy oczekiwane dane się tam znajdują. W przypadku braku tych danych można je dopisać, można również zmienić organizację, jeżeli w tym roku chcemy wspomóc innych potrzebujących. Sprawdźmy również czy nasza organizacja znajduje się nadal w wykazie OPP, można to sprawdzić bezpośrednio podczas edytowania naszego zeznania. Jeżeli naszej organizacji nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazana żadna organizacja. W tym wypadku możemy sami wpisać nr KRS wybranej OPP.

W związku ze zmianami podopiecznych OPP zdarza się, że wskazany przez nas cel szczegółowy jest już nieaktualny, w takiej sytuacji środki z 1% podatku zostaną przekazane na konto organizacji wskazanej w PIT. System weryfikuje jedynie samą organizację, bez celu szczegółowego. Jeżeli OPP znajduje się w wykazie, to otrzyma środki z 1% podatku, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny czy też nie.

W przypadku wybrania opcji wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem to do naszego zeznania zostanie wczytana organizacja, na którą w ubiegłym roku swój 1% przekazała osoba wykazana w tegorocznym zeznaniu jako podatnik (pierwsza osoba wskazana w deklaracji).

Jeżeli w ubiegłym roku nie przekazaliśmy swojego procenta na żadną OPP, wówczas pole to pozostanie puste i można je uzupełnić.

Informacje o przekazaniu 1% podatku na rzecz OPP są widoczne na głównym ekranie usługi, obok naszych dochodów, odliczeń i nr konta. Aby wskazać KRS wybranej organizacji musimy wybrać opcję „Wybieram Organizację Pożytku Publicznego".

W przypadku osób, które nie zweryfikują przygotowanej deklaracji a złożą zeznanie papierowe, to jest ono wiążące dla urzędu skarbowego i właśnie organizacja wskazana w tym papierowym zeznaniu będzie zasilona wykazaną kwotą.

Emeryci i renciści, którzy są rozliczani przez organy rentowe, nadal będą mieli możliwość wskazania OPP w PIT-OP, bez potrzeby wypełniania całego zeznania. PIT-OP można wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie w formie papierowej w terminie do 30 kwietnia 2019 r.

RODO chroni dane podatników

Przekazując swój 1% możemy wyrazić zgodę na przekazanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o darowanej kwocie. Jeśli taka będzie nasza wola, możemy ponadto podać inne informacje, które ułatwią kontakt z nami np. telefon czy e-mail.

OPP może przetwarzać nasze dane, zwykle robi to w celu podziękowania nam za wsparcie w imieniu obdarowanego. Z chwilą, gdy OPP otrzyma od urzędu skarbowego nasze dane osobowe, staje się ich administratorem i jest odpowiedzialna za właściwe ich wykorzystywanie, udostępnianie czy zabezpieczanie. Tym samym jest zobowiązana do przestrzegania przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Kierując korespondencję do nas, organizacja ta powinna zadbać, by został wobec spełniony obowiązek informacyjny o przysługujących nam prawach.

Nasze dane wskazane w rozliczeniu rocznym mogą być przetwarzane wyłącznie przez tę organizację. Prezes UODO wyraźnie wskazał, że nie mogą one zostać udostępnione osobom obdarowanym, chyba że organizacja pozyska na ten cel uprzednio naszą zgodę.

Pomoc można uzyskać u konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej - w ramach infolinii KIS: z telefonu stacjonarnego - 0801055055, z telefonu komórkowego – 223300330. Po wybraniu 6 uzyska się połączenie z konsultantem, który odpowie na wszystkie pytania, dotyczące e-PIT.

 

Opr. Przemysław Chrzanowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx