Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mazowieckie strażnice OSP-2018

Zadanie polega na udzieleniu pomocy finansowej gminom/miastom, którą można przeznaczyć na wykonanie prac remontowych budynków użytkowanych przez jednostki ochotniczych straży pożarnych tzw. strażnic.

Ochotnicze straże pożarne to podmioty realizujące zadania w zakresie ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska podczas pożaru, klęsk żywiołowych, zagrożeń ekologicznych lub innych miejscowych zagrożeń.

Ochotnicze straże pożarne skupiają w swoich szeregach profesjonalnych i oddanych społeczników, gotowych nieść pomoc potrzebującym. W szeregach drużyn OSP są druhowie odpowiednio przeszkoleni z zakresu ratownictwa drogowego oraz medycznego, którzy najczęściej, jako pierwsi, przyjeżdżają na miejsce zdarzenia, niosąc ofiarną pomoc poszkodowanym, często narażając własne życie i zdrowie.

Niestety nierzadko bywa tak, że strażnice są obiektami przestarzałymi, a utrzymanie starych i zniszczonych budynków wymaga nakładu dużej ilości środków. Ich remont w znaczący sposób przyczyniłby się do zmniejszenia kosztów utrzymania. Dodatkowo, dobre utrzymanie tych obiektów wpływa na prawidłowe przechowywanie i utrzymanie sprzętu specjalistycznego oraz samochodów pożarniczych, jakimi jednostka dysponuje. Budżet jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych samorządów często jest niewystarczający, by sfinansować tego typu prace.  

Szanując służbę druhów strażaków i doceniając ich ogromne zaangażowanie i poświęcenie w niesieniu pomocy innym, Samorząd Województwa Mazowieckiego postanowił w 2018 r. uruchomić zadanie „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018”. Dzięki niemu przeznaczy środki finansowe z budżetu województwa, na remont budynków strażnic OSP, jako pomoc gminom/miastom w realizacji ich zadania własnego dotyczącego ochrony przeciwpożarowej (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym »Dz.U. z 2017r., poz.1875, z późn. zm.«).

I. Cel zadania „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018”.

Udzielenie pomocy finansowej na prace remontowe budynków strażnic jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa mazowieckiego. Uruchomienie ww. zadania pozytywnie wpłynie na pracę strażaków ochotników, poprzez podniesienie komfortu ich pracy i zwiększenie gotowości bojowej, co przekłada się na poprawę ochrony przeciwpożarowej.

II. Realizatorzy zadania „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018”.

  1. Samorząd Województwa Mazowieckiego.

  2. Samorządy gminne/miejskie województwa mazowieckiego.

III. Wysokość dofinansowania zadania „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018”.

Wysokość kwoty dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego na remont jednej strażnicy wyniesie do 50.000 zł.

IV Czas realizacji zadania „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018”.

  1. marzec 2018 r. – rozpoczęcie zadania „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2018” (wprowadzenie informacji na Zarząd Województwa Mazowieckiego),

  2. do 31 grudnia 2018 r. – wydatkowanie środków finansowych przez gminy/miasta,

  3. do 31 stycznia 2019 r. rozliczenie przyznanej pomocy finansowej w formie dotacji celowej.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Źródło: https://www.mazovia.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx