Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Seminarium „Po co nam ustawa o funduszu sołeckim?”Wystąpienie Rafała Trykozko

Seminarium „Po co nam ustawa o funduszu sołeckim?”Wystąpienie Rafała Trykozko
Panel Ustawa o funduszu sołeckim – różne perspektywy.

Seminarium „Po co nam ustawa o funduszu sołeckim?” Wystąpienie Rafała Trykozko

Panel Ustawa o funduszu sołeckim – różne perspektywy

 

Drugi prelegent, Rafał Trykozko, podkreślił, że fundusz sołecki to nie tylko idea oparta o minione doświadczenia, lecz przede wszystkim żywe prawo, które jest realizowane na co dzień w różnych miejscach Polski. Odnosząc się do zamierzeń twórców ustawy i jej faktycznych przepisów, Trykozko stwierdził, że poprzednich projektów związanych z funduszem nie dałoby się umieścić w obecnie obowiązującym w Polsce systemie prawnym. Dzisiejsze rozwiązanie jest więc o tyle optymalne, o ile jedynie możliwe. W swoim wystąpieniu Rafał Trykozko skoncentrował się na faktycznych i potencjalnych zagrożeniach prawnych, które wynikają z kolejnych przepisów ustawy.

Po pierwsze podkreślił obligatoryjność przyjęcia przez radę gminy corocznej uchwały w sprawie wyodrębnienia lub niewyodrębnienia funduszu sołeckiego z budżetu gminy. Zdaniem naszego eksperta, konieczność odniesienia się do tej kwestii przez radę gminy wynika  zarówno wprost z tekstu ustawy, jak i jest zgodna z jej duchem. Co warto tutaj podkreślić, takie podejście do sprawy nie wydaje się być popularne. Pojawiają się i są szeroko rozpowszechniane opinie, że podjęcie uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego nie jest konieczne, że niepodjęcie uchwały jest równoznaczne z podjęciem uchwały o niewyodrębnieniu.

Podniesione wyżej wątpliwości są tym bardziej ciekawe, jeżeli spojrzymy na nie w zaproponowanej przez Rafała Tryzkozko interpretacji ducha ustawy. Temat ten nie był szerzej poruszany podczas seminarium. W opinii zespołu www.funduszesoleckie.pl zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na duże znaczenie dla funkcjonowania całej ustawy obecnie oraz w przyszłości.

Rafał Trykozko podkreślił, że zapisanie w ustawie zwrotu kosztów poniesionych w ramach funduszu dla wielu gmin stanowi niewątpliwie zachętę, aby w ogóle zainteresować się tematem funduszu sołeckiego. Równocześnie, idąc ścieżką ducha ustawy – nie zawiera ona żadnych gwarancji zabezpieczających przed zakusami na sołeckie pieniądze: już wiadomo, że w niektórych gminach, gdzie fundusz został wyodrębniony, pojawiają się naciski ze strony przedstawicieli gminy na co należy wydać pieniądze, do jakiej większej inwestycji należy się dołożyć. Z tego punktu widzenia, jak podkreślił prelegent, istotnym wydaje się być przepis o niemożliwości zmieniania wniosku dotyczącego środków sołeckich po jego złożeniu. W ten sposób, zmniejsza się ryzyko sugerowania wydatków – może mieć ono miejsce jedynie w terminie do 30 września każdego roku. O tyle trudno jest dokładać wtedy do czegokolwiek, jako że w tym terminie nie ma jeszcze projektu budżetu na rok kolejny.

Autor Komentarza do ustawy o funduszu sołeckim podkreślił, że ograniczenia formalne związane z funkcjonowaniem funduszu sołeckiego są koniecznością – służą temu zarówno sformalizowany wniosek, jak i zorganizowanie zebrania wiejskiego w odpowiednim terminie. Są to, zdaniem Rafała Trykozko, te elementy, które pozornie problematyczne, faktycznie zapewniają przejrzystość całego procesu. Co ważne jest chociażby z punktu widzenia trzymania się realizacji wniosku w takiej formie, w jakiej uchwaliło go zebranie wiejskie.

Kolejny punkt dotyczył zwiększania kwoty funduszu przypadającej na dane sołectwo. Padła sugestia, że warto zapisać wyraźnie w ustawie możliwość zwiększenia funduszu o dowolną właściwie kwotę – zależnie od możliwości i potrzeb danej gminy. Możliwość taka istnieje, jednak nigdzie w ustawie nie mówi się o niej bezpośrednio. Powoduje to, że niektóre gminy są wręcz skłonne odrzucać fundusz realizowany według obowiązującej ustawy, ponieważ wcześniej ich sołectwa dysponowały, na przykład większymi środkami. Zapisanie w ustawie możliwości poszerzenia środków funduszu mogłoby pomóc rozwiązać ten problem.

Pozostaje pytanie, kiedy można zwiększać środki funduszu – czy przed uchwaleniem wniosku, w momencie jego uchwalenia, czy też w dowolnym momencie wygodnym dla gminy? Odpowiedź eksperta była tutaj jednoznaczna – kwotę, już powiększoną, warto określić w momencie podawania kwoty bazowej, czyli do 31 lipca każdego roku. Spowoduje to, że fundusz sołecki nie zmieni swojego charakteru, a zmieni się jedynie wysokość kwot, którymi fundusz dysponuje.

***

Opracowanie tekstu: Barbara Klimek, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich: www.funduszesoleckie.pl 
Fot. i opracowanie materiałów filmowych: Piotr Subotkiewicz

wersja do druku

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx