Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Seminarium „Po co nam ustawa o funduszu sołeckim?” Gorące dyskusje nad funduszem

Seminarium „Po co nam ustawa o funduszu sołeckim?” Gorące dyskusje nad funduszem

 

Podczas dyskusji, która zajęła znaczną część seminarium, padały przede wszystkim pytania dotyczące konkretnych problemów i dylematów związanych z wprowadzaniem funduszu sołeckiego w poszczególnych gminach. Szerokie pole do popisu mieli tutaj szczególnie Rafał Trykozko i Szymon Osowski, którzy odpowiadali na szczegółowe kwestie dotyczące przyjmowania uchwał przez rady gminy i konstruowania wniosków przez sołectwa. Okazało się, że różne Regionalne Izby Obrachunkowe mają często sprzeczne opinie dotyczące konkretnych wydatków, co również stanowi problem systemowy. Koniecznym wydaje się ustalenie jednolitej wykładni na temat tego jakie wydatki mogą być pokryte ze środków funduszu sołeckiego, a jakie nie.

Szerokie zainteresowanie jakie wzbudziło seminarium Po co nam ustawa o funduszu sołeckim? pokazuje, że temat funduszu sołeckiego jest naprawdę gorący, że trafia w zainteresowania i potrzeby ludzi zajmujących się polską wsią w ramach różnego rodzaju działalności. Wydaje się koniecznym stworzenie forum dyskusji i możliwości spotkań, podczas których można będzie dalej wymieniać się doświadczeniami i wspólnie pracować nad ulepszaniem proponowanych przez ustawę rozwiązań. Perspektywy zarysowane przez prelegentów występujących podczas seminarium dają nadzieję, że również zmiany w obecnie obowiązującej ustawie będą możliwe. Jest szansa, że będą to zmiany wynikające z praktycznych doświadczeń, a co za tym idzie, zmiany na lepsze.

Wydaje się, że podczas seminarium udało się poruszyć najistotniejsze kwestie związane z wprowadzaniem funduszu sołeckiego w minionym roku – pierwszym roku funkcjonowania tego rozwiązania według ustawy z 20 lutego 2009 r. Jednak dyskusja dopiero się rozpoczyna, to był pierwszy krok. Niewątpliwie po tym, jak zakończy się realizacja projektów finansowanych z funduszu sołeckiego w roku 2010, przyjdą nowe refleksje, nowe praktyczne przykłady i kolejne inspirujące doświadczenia.

Opracowanie tekstu: Barbara Klimek, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich: www.funduszesoleckie.pl 
Fot. i opracowanie materiałów filmowych: Piotr Subotkiewicz

***

wersja do druku

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx