Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konflikty społeczne jako naturalny składnik życia społeczności lokalnej

Co robić gdy konflikt już się pojawi? Jak podejść do jego rozwiązania? Czy referendum odwoławcze musi być ostatecznością?

Wykład dr Katarzyny Dzieniszewskiej-Naroskiej zorganizowany został w ramach XII Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Maróz, 24 maja 2013 r.

Cz. I [20min] Każda wspólnota, grupa terytorialna ma swoje potrzeby. Potrzeby te mogą być realizowane poprzez współpracę i kompromisy. Częściej jednak dochodzi do konfliktów. Konflikt jest walką, której celem jest wyeliminowanie „przeciwnika",  jego interesów i potrzeb - powiedziała dr Katarzyna Dzieniszewska-Naroska. Konflikty występować mogą na wielu płaszczyznach, np.: miasto-wieś (np. kiedy miasto chce wchłaniać obszary wiejskie), rozwój - ekologia (np. w sprawie budowy spalarni śmieci czy składowiska odpadów), „swoi" - „obcy" (np. w sprawie preferencji dla lokalnego biznesu), na linii władza-władza (wójt a rada gminna) a także organizacje pozarządowe - organizacje pozarządowe i szeregu innych. 

Cz. II [31min] Gdzie tkwią przyczyny konfliktów? Jak mówi dr Dzieniszewska-Naroska, konflikty wynikać mogą z braku komunikacji (kiedy ani władza nie informuje o swoich działaniach, ani obywatele nie są zainteresowani działalnością wójta), komunikacji jednostronnej (kiedy np. samorząd organizuje spotkania, a obywatele nie przychodzą) lub nieefektywnej komunikacji (leżącej po obu stronach - samorządowców jak i obywateli). Te ostatni rodzaj komunikacji ma miejsce, kiedy obywatele nie wyrażają swoich potrzeb w sposób zrozumiały i efektywny. 

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx