Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

"Ja - my, obywatel - wspólnota" - wykład Henryka i Ludwiki Wujec

Ja - my, obywatel - wspólnota. Wykład Henryka i Ludwiki Wujec inaugurujący XII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie


Ludwika i Henryk Wujec podczas wykładu inauguracyjnego XII Spotkania
Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie.

Jak powiedział Henryk Wujec tylko w relacjach „ja i sąsiedztwo", „ja i społeczność", „ja i samorząd", a także w relacjach rodzinnych możemy być bogatsi i poznawać wartości, kształtować się, a także mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość.

 
Henryk Wujec.

Wspólnoty, tworzące się często spontanicznie, należy z najwyższą starannością pielęgnować, bo mogę one dać początek wielkim zmianom. Udowadnia to nasza historia: wspólne działanie osób represjonowanych w okresie PRL doprowadziło do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i zmiany systemu w Polsce.  To nasza największa duma – powiedział Henryk Wujec

 
Ludwika Wujec.

O takiej nieformalnej wspólnocie skupionej wokół niezależnego, podziemnego czasopisma „Robotnik”  opowiedziała Ludwika Wujec, współredaktorka pisma. Z niczego w ciągu trzech lat postała wielka rzecz, wspaniałe pismo, niezależne od władz. Najpierw dzięki współpracy kilku,  a potem kilkudziesięciu osób. Wszystko dlatego, że ludzie skrzyknęli się razem. Uważam, że to była największa przygoda mojego życia – powiedziała.

Jeśli działa się konsekwentnie, jeśli potrafi się wspólnie działać i przyciągać innych, to wyniki mogą przekroczyć marzenia.  Sądzę, że jeśli będziecie działać konsekwentnie, to także będziecie mogli z dumą powiedzieć „to myśmy zrobili” – zakończył Henryk Wujec.

 

Tekst: Magdalena Kowalczyk
Wideo: Krzysztof Wierzbicki
Foto: Piotr Subotkiewicz

***

Najnowsze