Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusz sołecki a pozyskiwanie środków europejskich

Fundusz sołecki a pozyskiwanie środków europejskich     Czy fundusz...

Fundusz sołecki a pozyskiwanie środków europejskich

 

 

Czy fundusz sołecki może być wkładem własnym w staraniach gminy o środki europejskie? Możliwości zdobycia dodatkowych funduszy jest wiele, więc tym bardziej warto przyjrzeć się tej kwestii!

Rozwój lokalny jest w ostatnich latach coraz popularniejszym hasłem w polskim i europejskim życiu publicznym. Można wiele na ten temat dyskutować, stosować różne perspektywy patrzenia na sprawę. Niewątpliwie jednak perspektywą dominującą jest ta, za którą podążają duże pieniądze. Fundusze europejskie, które są ogromnym źródłem pozyskiwania środków na różnego rodzaju działania, opierają się między innymi właśnie na zasadzie rozwoju lokalnego.

Również fundusz sołecki jest narzędziem zrównoważonego rozwoju, wprowadzanym przez gminy w celu wsparcia i wzmocnienia sołectw. Pytanie nasuwa się samo – czy fundusz sołecki może w takim razie stanowić wkład własny gminy w staraniach o pozyskanie środków europejskich?

Interpelację w tej sprawie do Ministra rozwoju regionalnego wystosowała posłanka Magdalena Gąsior-Marek. W swoim pytaniu posłanka powołała się na pytania pojawiające się licznie ze strony sołtysów i rad sołeckich. Poprosiła również Ministra o wskazanie możliwych procedur pozyskiwania środków unijnych, do których wkładem może być fundusz sołecki, jak również konkretnych programów wsparcia, których może to dotyczyć.

W swojej odpowiedzi Minister stwierdził, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) jedynie koordynuje wdrażanie regionalnych programów operacyjnych (RPO), za zarządzanie którymi odpowiedzialne są instytucje zarządzające RPO czyli, w tym wypadku, zarządy poszczególnych województw.  To właśnie instytucje zarządzające na poziomie województw określają szczegółowo zasady pozyskiwania środków. Podsumowując, z punktu widzenia Ministerstwa, nie ma przeciwskazań jeśli chodzi o wykorzystanie realizowanych z funduszu sołeckiego środków jako wkładu własnego. Równocześnie Minister wyraźnie podkreślił, że należy w tej sprawie każdorazowo skonsultować się jeszcze z poszczególnymi instytucjami zarządzającymi na poziomie województwa. Odpowiedź Ministra rozwoju regionalnego dotyczy środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którymi zarządza MRR.

Do podobnej kwestii, jednak dotyczącej środków dostępnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (są to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) odniosła się wcześniej Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (KR RIO). Opinia ta dotyczyła czwartej osi priorytetowej PROW, czyli programu Leader Plus. Program ten dotyczy budowania lokalnych strategii rozwoju, a w związku z tym tworzenia Lokalnych Grup Działania. KR RIO stwierdziła, że fundusz sołecki może być wkładem własnym do programu Leader Plus, o ile zostaną spełnione pewne warunki:

1. W ramach Lokalnej Strategii Rozwoju realizowane będą przedsięwzięcia mieszczące się w zdaniach własnych gminy oraz zgodne z przyjętą przez gminę strategią rozwoju, a także służące poprawie życia mieszkańców sołectwa – warunek taki wynika z art. 1 ust.3 ustawy z dnia 20 lutego 2009 o funduszu sołeckim.

2. Potrzebę realizacji określonych przedsięwzięć na obszarze sołectwa winno określać sołectwo we wniosku składanym w trybie art. 4 ustawy o funduszu sołeckim. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o funduszu sołeckim wniosek taki powinien zawierać uzasadnienie oraz oszacowanie kosztów realizacji przedsięwzięcia. (…)

3. Uwzględnienie wniosku sołectwa w budżecie gminy i zagwarantowanie środków finansowych na jego realizację. (…)

4. Zlecenie realizacji takiego przedsięwzięcia stowarzyszeniom prowadzącym działalność na terenie gminy musi nastąpić przy uwzględnieniu przepisów ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. (…)

Równocześnie KR RIO podkreśliła, że: nie wydaje się możliwe, aby zebranie wiejskie mogło wskazać jako zadanie które chce realizować - wsparcie dla Lokalnej Grupy Działania poprzez przekazania środków Funduszu Sołeckiego na uzupełnienie wkładu własnego dla beneficjenta realizującego mały projekt w ramach osi Leader. Oznacza to, że wykorzystanie funduszu sołeckiego jako wkładu własnego przy staraniu się o środki z programu Leader Plus jest możliwe wyłącznie jeśli zostanie zastosowana powyższa procedura.

Warto się również zapoznać:

Interpelacja nr  14144 do Ministra rozwoju regionalnego

Odpowiedź na interpelację nr 14144

Stanowisko KR RIO z dnia 18 listopada 2009 roku

Omówienie stanowiska KR RIO

Artykuł o wykorzystaniu funduszu sołeckiego w programie Leader, autorstwa Pawła Galińskiego

Autor: Barbara Klimek

Artykuł pochodzi ze strony: http://funduszesoleckie.pl/

wersja do druku

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx