Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktywne życie po sześćdziesiątce. 13. edycja konkursu „Seniorzy w akcji”

Rusza rekrutacja do 13. edycji konkursu dla osób 60+ „Seniorzy w akcji”. Organizatorzy chcą wspierać osoby, które mają pomysły na ciekawe działania społeczne i pragną je zrealizować w swoim najbliższym otoczeniu.

Jak skonstruować wózek z napędem elektrycznym i komu jest on potrzebny? Michał i Lech z warszawskiego Muranowa zorganizowali warsztaty dla ekspertów (starszych i młodszych) pasjonujących się nowinkami technologicznymi. Razem stworzyli wózek, który ułatwia podciąganie na schodach osobom poruszającym się na wózku.

Nauczyłem się tego, że wspólną przestrzeń dla twórczości można odnaleźć naprawdę na każdej płaszczyźnie, obserwowałem jak starsze osoby chłoną wiedzę, jak bardzo pociąga ich to co nowe i nowoczesne i jak bardzo chcą się dowiadywać nowych rzeczy – wyjaśnia Michał, jeden z autorów projektu.

Już ponad 350 projektów z całej Polski zostało zrealizowanych we współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Seniorzy w akcji – czy to takie trudne?

Konkurs skierowany jest do osób starszych oraz par międzypokoleniowych (osoba 60+ i osoba młodsza o co najmniej 25 lat), które chcą aktywnie działać na rzecz swojego otoczenia, i które pragną wprowadzać trwałe rozwiązania pobudzające aktywność społeczną.

Konkurs ma przyjazną formułę. Do wzięcia udziału nie jest potrzebne doświadczenie w pisaniu projektów. Procedura jest bardzo uproszczona. Liczy się pomysł, chęć do działania i umiejętność współpracy z ludźmi. Autorzy projektów otrzymają silne wsparcie merytoryczne. Nie tylko zrealizują swój pomysł pod okiem ekspertów, ale również rozwiną się jako lokalni liderzy
i animatorzy.

Do współpracy zapraszamy osoby, które mają pomysł i chcą pracować nad jego rozwojem przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i innych uczestników konkursu. Osoby, które chcą nabywać umiejętności przydatne w dalszej aktywności społecznej – mówi Małgorzata Stanowska, koordynatorka konkursu „Seniorzy w akcji” z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Aktywność na emeryturze

U podstaw programu leży chęć znalezienia jak najlepszych pomysłów na zaangażowanie osób 60+ w życie społeczne. Konkurs pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także pomysłodawcy i realizatorzy działań w swoich społecznościach. W programie to właśnie osoby starsze pełnią funkcję koordynatorów, liderów
i menedżerów.

Konkurs „Seniorzy w akcji” to szansa na kontynuowanie lub rozpoczęcie aktywności. Przede wszystkim jest to jednak sposobność na wywieranie wpływu na rzeczywistość, w której się żyje dziś i w przyszłości, ponieważ wiele rozwiązań zostaje w społeczności, w której działają seniorzy. Te rozwiązania ewoluują, ale wywodzą się z początku, który nadali Seniorzy w akcji. I to jest super! – opowiada dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak, członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", socjolożka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, która prowadzi działania naukowe w obrębie socjologii starzenia się, gerontologii społecznej i socjologii rodziny.

Nowe wyzwania

Konkurs wspiera bardzo różnorodne projekty i działania z wielu obszarów: kulturalne, edukacyjne, obywatelskie. Organizatorzy zachęcają też animatorów 60+ do odpowiadania na bieżące, ważne wyzwania – mile widziane będą pomysły na działania ekologiczne i promujące zasady harmonijnego współżycia człowieka i społeczności lokalnej z naturalnym środowiskiem przyrodniczym, rozwijające wiedzę w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Nieustająco poszukiwane są też projekty nakierowane na tworzenie i wykorzystanie nowych technologii w kreowaniu świata przyjaznego osobom starszym oraz angażujące mężczyzn 60+.

Osoby starsze mają wielki potencjał – dysponują czasem oraz doświadczeniem życiowym i zawodowym w niemal każdej dziedzinie. Mają mnóstwo pasji, zainteresowań. Interesują się sprawami swoich lokalnych społeczności. Dysponują umiejętnościami i wiedzą, które są niezbędne do działania i podejmowania wyzwań – żeby żyło nam się lepiej nie tylko w najbliższym sąsiedztwie, ale i w świecie – uważa Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Szczegóły konkursu „Seniorzy w akcji”:

•          O dotację mogą ubiegać się osoby 60+ lub pary międzypokoleniowe (osoba 60+ i osoba młodsza o co najmniej 25 lat) we współpracy z organizacją pozarządową lub instytucją, która pełni rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja, stowarzyszenie, dom kultury).

•          Ze środków konkursu zostanie przyznanych 18-22 dotacji.

•          Uczestnicy mogą zdobyć dotację w wysokości do 15 000 zł.

•          Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić formularz listu intencyjnego, który będzie dostępny na stronie www.seniorzywakcji.pl od 20 lutego 2020 roku.

•          Składanie listów intencyjnych trwa do 15 marca 2020 roku.

 Więcej informacji na stronie www.seniorzywakcji.pl.

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

 ***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx