Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Do LGD po fundusze na lokalne projekty. Rozmowa z Pawłem Piaskiem, trenerem w klubie KS Chomentów i członkiem zarządu LGD „Wspólny Trakt”

Piotr Subotkiewicz (Witryna Wiejska): W swojej społeczności jest Pan znany, jako osoba aktywnie wspierająca i inicjująca działania na rzecz rozwoju lokalnego. W jaki sposób udaje się Panu tyle robić. Skąd bierze Pan środki na działania?

 piasek pawel
Fot.: Paweł Piasek.

Paweł Piasek: Pracuję w Lokalnej Grupie Działania „Wspólny Trakt”, jestem członkiem zarządu i kierownikiem biura a dodatkowo w swojej lokalnej społeczności realizuję się w klubie sportowym KS Chomentów, gdzie jestem trenerem i wiceprezesem. I właśnie w klubie sportowym, próbujemy sobie sami wszystko zorganizować, nie czekając tylko na fundusze gminne, których, jak wiadomo nie jest za dużo. Będąc pracownikiem LGD, wiem że są dostępne środki na różne lokalne działania. Udało się nam już pozyskać i zagospodarować ponad 30 tysięcy złotych. To już kilka zrealizowanych projektów na rzecz członków i zawodników klubu sportowego, lecz również dla okolicznych mieszkańców.

1
Fot.: Drużyna KS Chomentów.


Jakie to były projekty?

Pierwszym działaniem był wyjazd szkoleniowo edukacyjny dla zawodników i mieszkańców Chomontowa w Góry Świętokrzyskie – na Łysą Górę, na okres tygodnia. Młodzież miała możliwość poznania różnych lokalnych produktów tradycyjnych a przy okazji mogła odbywać treningi i mecze sparingowe. Nie wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu to zawodnicy klubu, była również grupa młodzieży spoza niego, wszyscy to mieszkańcy Chomontowa i okolicznych miejscowości.

Kolejnym działaniem było zorganizowanie przez Klub Sportowy festynu rodzinnego dla mieszkańców Chomontowa. Wtedy właśnie pierwszy raz do Chomontowa zawitała karuzela. Podczas festynu było dużo dobrej zabawy: rozegrano szereg konkurencji sportowo-rozrywkowych, dzieci mogły korzystać za darmo z karuzeli, dmuchanych zjeżdżalni i trampolin, odbyły się również pokazy i akrobacje motocyklowe.


3

Fot.: Festyn rodzinny dla mieszkańców Chomontowa.

Przy okazji tego festynu udało się nam zorganizować zbiórkę charytatywną na rzecz jednego z zawodników, który wcześniej uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego stracił nogę. Udało nam się zebrać sumę kilku tysięcy złotych, które mu przekazaliśmy.

Zawsze staramy się, aby oprócz naszego Klubu KS Chomentów z naszych zdobyczy skorzystała również lokalna społeczność. Kiedy udało nam się pozyskać pieniądze na zakup samojezdnej kosiarki do trawy i od kiedy ją nabyliśmy, aby móc zadbać o nasze boisko, to oczywiście również kosimy tą kosiarką trawę na terenach wokół szkoły i świetlicy - dbamy o piękno naszego wspólnego terenu.

4
Fot.: Samojezdna kosiarka służy nie tylko zawodnikom klubu.

Z jakich innych środków poza funduszami z LGD Wspólny Trakt korzysta lokalna społeczność?

Ze środków Odnowy Wsi powstało Chomentowskie Centrum Kultury i Sportu – została wybudowana świetlica przez Burmistrza. Tam prężnie działa Zespół Ludowy Chomentowianki, oraz strażacy - OSP Chomentów. Dzięki funduszowi sołeckiemu natomiast – została zakupiona część wyposażenia (kuchnia oraz stoły i krzesła).

Występujemy również o inne środki w ramach konkursów ogłaszanych przez Starostę lub Marszałka.

Właśnie ostatnio wystąpiliśmy o środki Ministerstwa Sportu i Turysyki, dostępne w ramach Programu „KLUB” na rozwijanie sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży.

Zamierzamy stworzyć „Piłkarskie Przedszkole” w Chomentowie. Chcemy wyciągnąć z domów dzieci w wieku 3 do 7 lat, wraz z rodzicami lub dziadkami. Tam do zdobycia są środki na zatrudnienie trenera i na zakup sprzętu.

Widać, że nie boi się Pan sięgać po środki do różnych źródeł, czy jest to powszechna praktyka, także w innych klubach sportowych w okolicy?

W naszej okolicy działa kilkanaście klubów sportowych. Natomiast nie zdobywają one tylu środków, ile udaje nam się zdobyć. Na pewno jednym z głównych powodów, tego, że nam się to udaje jest moja praca w LGD. Pracując tam wiem dokładnie, jakie są dostępne środki, o co można aplikować i kiedy. A przede wszystkim ważna jest praktyka. Jeśli ktoś coś zdobędzie, to kolejnym razem ten proces aplikowania o środki finansowe jest już łatwiejszy.

Często zachęcam kolegów z innych klubów do większej aktywności i do startowania w różnych konkursach. Nie wszyscy to potrafią, inni nie mają czasu a jeszcze inni – odwagi. Trzeba przyznać jednak, że przygotowanie pierwszego wniosku zajęło mi bardzo dużo czasu. Jedna rzecz to przygotowanie wniosku, później należy zrealizować projekt i go rozliczyć, co również, szczególnie za pierwszym razem nie jest łatwe.

Mimo, że nie jest to łatwe, to chciałbym zachęcić wszystkich do sięgania po środki zewnętrzne. Najgorszy jest pierwszy raz – później jest już dużo łatwiej. Są pieniądze – warto po nie sięgnąć.

5
Fot.: Mecz drużyny KS Chomentów.

Czy ma Pan kogoś w klubie, kto pomaga Panu w aplikowaniu o te środki?

Jeśli chodzi o pisanie wniosków, to robię to sam, czasami wydaje mi się, że jest tego za dużo, bo pracy jest masę, ale mamy w zarządzie 7 osób w klubie i każdy coś z siebie daje, każdy pomaga. Kiedy na przykład montowaliśmy piłkochwyty na boisku, to nasz skarbnik podarował nam własne rury, ktoś inny dał farbę i je pomalował. Firma, która wierciła doły pod słupy, pomogła nam zrobić wykopy, inni zasponsorowali beton. Później, w sobotę spotkaliśmy się wszyscy i to wszystko zmontowaliśmy sami. Bo jak się zrobi to samemu, to wszystko bardziej cieszy. Inicjatyw w klubie jest bardzo dużo, wszyscy starają się pomagać, bo KS Chomentów to więcej niż klub.

W tym miejscu chciałbym wszystkim bardzo podziękować, a w szczególności firmie EMAR Mariusz Wójcicki, Stadninie Hubertus oraz Firmie Usługowo Handlowej Jakub Domagała.

chom2
Fot.: Montaż piłkochwytów na boisku.

Wracając do Lokanej Grupy Działania, wiemy że niebawem ruszy nowy okres rozliczeniowy, w ramach którego LGD w całej Polsce będą dysponowały środkami na małe lokalne inicjatywy. Co zmieniło się w procesie aplikowania w porównaniu do poprzedniego okresu?

Właśnie kończy się okres ocen LSR-ów, czyli lokalnych strategii rozwoju na lata 2016 – 2022. Za chwilę rozpocznie się nowe rozdanie, gdzie też będą pieniądze dla organizacji pozarządowych, trochę na innych zasadach niż wcześniej.

Kiedyś, aby otrzymać środki, na kosiarkę, wyjazd, czy inne potrzeby musieliśmy mieć swoje pieniądze – projekt był finansowany na zasadzie refundacji, czyli dopiero po realizacji i rozliczeniu projektu otrzymywaliśmy zwrot zainwestowanych środków. Trzeba było więc przed realizacją projektu zdobywać, np. ze składek członkowskich lub pożyczać gdzieś pieniądze.

Oprócz tego trzeba było samemu zainwestować 30% kosztów projektu a refundacja wynosiła pozostałe 70%.

W nadchodzącym okresie będzie inaczej. Te małe projekty, obecnie będą się nazywały projektami grantowymi i będzie można otrzymać od 5 do 50 tysięcy złotych i nie trzeba będzie mieć wkładu własnego. Również procedury występowania o środki na projekty grantowe trochę się uprościły. W tej chwili to LGD określają, w jaki sposób ludzie mają pisać wnioski i już nie będzie takich sytuacji, gdy procedowanie przy zakupie kosiarki było podobne do tej przy budowie świetlicy za pół miliona złotych.

Na teren czterech gmin należących do Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt”; Iłża, Kowala, Skaryszew i Wierzbica w latach 2016-2023, będzie do zrealizowania Strategia z budżetem 7 milionów złotych.

Po podpisaniu umowy w tej sprawie Lokalna Grupa Działania „Wspólny Trakt” będzie mogła przystąpić do realizacji planu komunikacyjnego, a także szkoleń, które będą prowadzić do ogłaszania pierwszych konkursów dla beneficjentów. Szczegółowy harmonogram naborów zostanie wkrótce opracowany i zamieszczony na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się ze Strategią.

Na jakiego rodzaju projekty będzie można pozyskać finansowanie z LGD?

 Realizacja celów zawartych w LSR na lata 2016-2022 przewiduje działania dotyczące następujących typów operacji:

  • operacji realizowanych indywidualnie w ramach wniosków składanych przez beneficjentów innych niż LGD i wybieranych przez organ decyzyjny, a następnie przedkładanych do weryfikacji do SW,
  • projektów grantowych.

Uregulowania sposobu wyboru i oceny operacji, a także stosowanych podczas tego procesu kryteriów, zaprojektowane zostały odrębnie dla każdego typu operacji przewidzianych w dokumencie Strategii. W trakcie opracowywania rozwiązań formalnych dbano przede wszystkim o zgodność zapisów z przepisami obowiązującymi dla RLKS, a także dopasowanie ich do specyfiki obszaru objętego LSR (co w szczególności ujęte zostało w sposobie sformułowania kryteriów).

Przyjęte rozwiązania formalno-instytucjonalne zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiały sprawny i transparentny wybór operacji w oparciu o ustalenia poczynione podczas definiowania problemów, przedsięwzięć, celów i wskaźników.

Każdy napisany do nas wniosek musi się wpisać w cele ogóle i szczegółowe oraz zrealizować wskaźniki. Szczegóły w strategii na stronie www.wspolnytrakt.pl

Zachęcam lokalne organizacje z terenu czterech gmin należących do Lokalnej Grupy Działania „Wspólny Trakt” do aplikowania o środki w naszej Lokalnej Grupie Działania. Proszę pamiętać, że wnioski składamy na miejscu – w biurze LGD, które znajduje się w budynku Urzędu Gminy w Skaryszewie.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów we wspieraniu lokalnej społeczności.

Foto: http://www.skaryszew.pl, http://kschomentow.futbolowo.pl/  

Adresy internetowe:

http://kschomentow.futbolowo.pl/

http://www.wspolnytrakt.pl

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx