Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Źródła dotacji na projekty dotyczące edukacji nieformalnej młodzieży

Krótki przewodnik po instytucjach przyznających dotacje.

Źródła dotacji na projekty dotyczące edukacji nieformalnej młodzieży

 

WPROWADZENIE

W niniejszym opracowaniu prezentujemy listę instytucji, które przyznają dotacje na różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wykraczające poza edukację szkolną. W różnego typu zorganizowanych działaniach pozaszkolnych młodzi ludzie uczą się różnych umiejętności, zdobywają wiedzę i kształtują postawy, które są im potrzebne w szybko zmieniającym się świecie współczesnym.
Tę formę nauczania nazywa się edukacją nieformalną. Często tego typu działania edukacyjne łączy się z zabawą lub rozrywką. Mogą dotyczyć bardzo różnych dziedzin życia człowieka, jak i obszarów tematycznych.

Polska Strategia Dla Młodzieży przyjęta przez Radę Ministrów 19 sierpnia 2003 roku podkreśla wagę edukacji nieformalnej w wyrównywaniu szans. Ostatnie badania socjologiczne dowodzą, że młodym ludziom ze wsi nie brakuje wiedzy w porównaniu do rówieśników z miast, ale brakuje im różnorodnych umiejętności społecznych i wiary w siebie – tych rzeczy, które są tak bardzo potrzebne na współczesnym rynku pracy, a także w dalszych etapach edukacji.

Projekty z obszaru edukacji nieformalnej mogą tę lukę doskonale wypełniać i przybliżać młodym ludziom ze wsi szansę na równy start w dorosłe życie – równy ich rówieśnikom z miast. Dlatego warto te projekty organizować i realizować w małych miejscowościach. W poradniku podajemy listę źródeł, które mogą realizację tego typu projektów wesprzeć finansowo.

POBIERZ PRZEWODNIK W PLIKU PDF
 

***

Najnowsze