Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sami rządzimy się najlepiej! – zaproszenie na debatę on-line

27 maja 1990 r. to wyjątkowa data − tego dnia odbyły się pierwsze w wolnej Polsce wybory do samorządu terytorialnego, zniesionego w roku 1950 przez władze komunistyczne. 30 lat później Muzeum Krakowa zaprasza na internetową debatę „Sami rządzimy się najlepiej! W 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce”. Odbędzie się ona we wtorek, 2 czerwca, o godz. 18.00 na kanale Muzeofan na YouTube oraz profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.

Gdy w 1989 r. przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wygrywali wybory w całym kraju (zdobyli ok. 53,1% głosów), nikt jeszcze nie przypuszczał, że to właśnie samorządy różnego szczebla staną się ostoją demokracji w Polsce. Mniej niż Sejm podatne na polityczne spory i zawieruchy, bliższe wyborcom na bieżąco recenzującym ich działalność, zbudowały sobie bardzo mocną i niezależną pozycję. Wybory samorządowe są od wielu lat jedynymi, w których obywatele głosują nie tylko na szyldy partyjne, ale też na lokalne komitety tworzone wokół osób skoncentrowanych na zarządzaniu swoimi miastami i gminami.

Jakie wyzwania i zagrożenia stoją przed samorządami 30 lat po historycznych wyborach? Które z ich doświadczeń należałoby wykorzystać w naprawianiu polityki ogólnopolskiej? O tym m.in. będą rozmawiali: Bogusław Kośmider (zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców), dr Dominik Jaśkowiec (przewodniczący Rady Miasta Krakowa), prof. Mirosław Stec (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jacek Purchla (Międzynarodowe Centrum Kultury, Uniwersytet Ekonomiczny) i dr Agnieszka Chłosta-Sikorska (Uniwersytet Pedagogiczny). Debatę poprowadzi dr Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Krakowa).

W czasie debaty będzie można przesyłać pytania moderatorom rozmowy.

Źródło: https://mck.krakow.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx