Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nabór na Afiliowane Ośrodki Działaj Lokalnie. Wnioski można składać do 30 listopada 2020 r.

Działasz w organizacji pozarządowej w miejscowości liczącej do 50 tys. mieszkańców? Potrafisz skutecznie pozyskiwać środki z różnych źródeł na swoją działalność? Współpracujesz z wieloma partnerami w swojej społeczności? Chcesz wspierać aktywność mieszkańców, przyznawać dotacje na inicjatywy obywatelskie i otrzymać do 15 tys. zł rocznie na prowadzenie lokalnych konkursów grantowych?

Zgłoś swoją organizację do programu „Działaj Lokalnie”, w którym poszukujemy kandydatów na Afiliowane Ośrodki Działaj Lokalnie (Afiliowane ODL). Wnioski można składać do 30 listopada 2020 r.

Celem programu „Działaj Lokalnie” jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego i dóbr wspólnych. W ramach programu oferowane jest wsparcie dla aktywnych społeczności lokalnych, których członkowie sami definiują własne potrzeby i podejmują wspólne działania. Każda społeczność to inni ludzie, inne zasoby potrzeby, tradycje i doświadczenia, dlatego „Działaj Lokalnie” wspiera przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze. Program stawia na aktywność obywatelską, w tym wolontariat, filantropię, liderstwo i partnerstwo.

Program „Działaj Lokalnie” promuje wartości i postawy, takie jak:

 • Zaangażowanie społeczne i odpowiedzialność
  Podejmowane w programie przedsięwzięcia służą wyzwalaniu społecznej energii. ODL komunikują się ze swoją społecznością, angażują mieszkańców wsi i małych miast we wspólne działania. Wsparcie otrzymują projekty będące odpowiedzią na konkretne potrzeby.
 • Gotowość do podejmowania wyzwań i otwartość na współpracę
  ODL i realizatorzy projektów lokalnych poszukują niestandardowych metod działania, eksplorują nowe obszary zaangażowania społecznego oraz promują innowacyjne rozwiązania wśród swoich partnerów i odbiorców projektów.
 • Dzielenie się zasobami i budowanie partnerstw
  Działając na rzecz dobra wspólnego, ODL, realizatorzy projektów, mieszkańcy jak i wolontariusze pozyskują partnerów i zasoby (finansowe i rzeczowe). Wszyscy dbamy o jak najlepsze wykorzystanie powierzonych środków, transparentność procedur, rzetelny monitoring i rozliczenie prowadzonych działań. Budowany jest kapitał społeczny oparty na zaufaniu partnerów i obywateli.

„Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, w którym granty przyznawane są na poziomie lokalnym poprzez zaangażowanie sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Sieć ODL obejmuje stowarzyszenia oraz fundacje, z miejscowości do 50 tys. mieszkańców, działające na obszarze od czterech gmin do kilku powiatów, które wyłaniane są w otwartym konkursie przez komisję selekcyjną. Obecnie sieć składa się z 77 organizacji, w tym 11 Afiliowanych ODL i obejmuje swoim zasięgiem ponad 650 gmin. W każdym województwie działają co najmniej dwa ODL. Nawiązują one współpracę z innymi organizacjami pozarządowymi, a także lokalnymi władzami i przedsiębiorcami. Adresatami konkursów lokalnych są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie, w imieniu których wnioski mogą składać organizacje oraz instytucje publiczne (szkoły, domy kultury, biblioteki), działające w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

Do konkursu na Afiliowane ODL mogą przystąpić stowarzyszenia oraz fundacje, które spełniają poniższe kryteria:

 • mają siedzibę w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców,
 • są gotowe, w oparciu o zasoby, doświadczenia i dokumenty programu „Działaj Lokalnie” z własnych środków przyznawać dotacje w lokalnych konkursach na inicjatywy obywatelskie na obszarze od 4 do kilkunastu gmin z wyłączeniem obszarów, na których działają ODL już biorące udział w Programie),
 • mają doświadczenie w realizacji projektów społecznych i działają na rzecz rozwoju lokalnego, a ich misja jest zbieżna z celami i wartościami „Działaj Lokalnie”,
 • posiadają doświadczenie i odnoszą sukcesy w pozyskiwaniu środków z różnych źródeł,
 • współpracują z wieloma partnerami lokalnymi,
 • chciałyby dołączyć do ogólnopolskiej sieci ODL i korzystać z jej zasobów, a także otrzymać dotację w wysokości do 15 tys. zł rocznie na organizację lokalnych konkursów grantowych.

Wśród korzyści dla organizacji, które zostaną Afiliowanymi ODL można wymienić:

 • Włączenie do Sieci ODL i możliwość współpracy z organizacjami członkowskimi zlokalizowanymi w całej Polsce.
 • Korzystanie z know how dotyczącego prowadzenia lokalnego konkursu grantowego, w oparciu o regulaminy, procedury i zasady wypracowane przez ponad 20 lat funkcjonowania „Działaj Lokalnie”.
 • Dostęp do elektronicznego generatora Programu, który pozwala w trybie online prowadzić lokalne konkursy grantowe.
 • Możliwość korzystania z marki programu „Działaj Lokalnie”.
 • Łatwiejszy i szybszy dostęp do innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań i narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu organizacją pozarządową i animowaniu społeczności lokalnej.
 • Możliwość korzystania z różnorodnych form wsparcia (m.in. szkoleń, warsztatów, spotkań, webinariów) służących podniesieniu umiejętności i wymianie doświadczeń.
 • Coroczne spotkania Sieci ODL, służące podniesieniu umiejętności i wymianie doświadczeń.
 • Wsparcie finansowe z przeznaczeniem na administrowanie Programem na poziomie lokalnym.
 • Możliwość udziału w wewnętrznych konkursach, w których przyznawane są nagrody finansowe służące inspiracji i podnoszeniu motywacji.
 • Wsparcie merytoryczne ze strony ARFP.

Więcej informacji o naborze w regulaminie.

Zainteresowanie organizacje mogą składać wnioski aplikacyjne do 30 listopada 2020 roku.

Szczegółowych informacji o naborze udziela Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. -Paweł Zań, koordynator programu „Działaj Lokalnie”, tel. 22 622 02 09 wew. 15.

„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Paweł Zań, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

REALIZATOR PROGRAMU:

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
ul. Marszałkowska 6/6, 00-590 Warszawa
tel. (22) 622-01-22, fax (22) 622-02-11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Źródło: http://pafw.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx