Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Platforma Żywnościowa - System Magazynów Autoryzowanych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wraz z Towarową Giełdą Energii S.A. (TGE, Giełda) zapraszają do składania wniosków o uczestnictwo w Systemie Magazynów Autoryzowanych (SMA), który jest organizowany na potrzeby giełdowego Rynku Towarów Rolno -Spożywczych (RTRS).

Rynek ten tworzony jest przez TGE w ramach projektu Platforma Żywnościowa w celu prowadzenia obrotu wybranymi towarami rolno-spożywczymi. W okresie pilotażowym, którego rozpoczęcie nastąpi w marcu 2020 r., na RTRS zostanie uruchomiony obrót pszenicą.

Magazyny Autoryzowane są jednym z podstawnych elementów funkcjonowania Platformy Żywnościowej. To sieć profesjonalnych magazynów zorganizowana na zasadach  kreślonych przez Giełdę. Celem funkcjonowania SMA jest zapewnienie możliwości składowania towarów będących przedmiotem obrotu giełdowego i prowadzenia rozliczeń transakcji zawieranych na Giełdzie.

Rola magazynów autoryzowanych jest kluczowa dla funkcjonowania RTRS, gdyż wyłącznie towar składowany w takich magazynach będzie mógł być przedmiotem
obrotu na tym rynku. Uczestnictwo magazynów w SMA jest dobrowolne, wymaga jednak uprzedniej autoryzacji magazynu i zawarcia z Giełdą stosownej umowy w uproszczonym trybie, na warunkach wynikających z Regulaminu Uczestnictwa w Systemie Magazynów Autoryzowanych.

Przystąpienie do powstającej sieci Magazynów Autoryzowanych stanowi dla właścicieli magazynów doskonałą szansę rozszerzenia działalności o świadczenie usług przechowywania zbóż uczestnikom nowego rynku rolnego, a także możliwość zdywersyfikowania dotychczasowych form handlu, poprzez wykorzystanie nowego kanału zbytu dla własnego towaru. Do końca sierpnia 2020 r. dołączenie do systemu będzie bezpłatne.

Giełda oferuje do wyboru dwie opcje uczestnictwa w tym systemie jako:

  •  Uczestnik SMA świadczący odpłatnie usługi przechowywania zbóż należących do innych podmiotów działających na RTRS, przy czym uczestnik taki zachowuje również prawo do oferowania na Giełdzie własnego towaru,
    albo,
  • Uczestnik SMA nieświadczący usługi odpłatnego przechowywania zbóż, mający możliwość oferowania do sprzedaży na Giełdzie zboża wyłącznie we własnym imieniu poprzez aukcje.

Szczegółowe informacje można uzyskać na publicznej stronie internetowej TGE S.A. dedykowanej Rynkowi Towarów Rolno-Spożywczych ( https://tge.pl/regulacje#rynek-rolny).

Źródło: http://platformazywnosciowa.com.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx