Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

100 tys. zł na sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom - konkurs grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Milion kwiatów dla pszczół to cel programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Do wspólnego sadzenia na balkonach, w ogrodach i na terenach zielonych twórcy programu zapraszają między innymi organizacje pozarządowe i gminy. Z myślą o nich uruchomiony został konkurs na lokalne inicjatywy zwiększające dostępność wartościowego pokarmu dla pszczół – nektaru i pyłku. Pula grantów to aż 100 tysięcy złotych.

 

Konkurs grantowy ma wyłonić partnerów z całej Polski realizujących działania na rzecz pszczół oraz wesprzeć lokalne inicjatywy mające istotne znaczenie dla ochrony zapylaczy i tworzenia im bazy pokarmowej w postaci przyjaznych kwiatów.

Pula konkursu wynosi 100 tys. złotych i jest podzielona na trzy granty po 12 tys. złotych oraz dziesięć po 6 400 złotych. Organizatorzy poszukują projektów łączących działania na rzecz ochrony pszczół z edukacją i poszerzaniem wiedzy o tych owadach. Zwiększanie bazy pokarmowej, czyli sadzenie kwiatów bogatych w nektar i pyłek, powinno być najważniejszym z nich. Dodatkowym atutem będzie podkreślenie roli pszczół wolnożyjących, takich jak trzmiele, murarki, lepiarki, pszczolinki czy obrostki, które mieszkają tuż obok nas, a często zapylają z większą efektywnością niż pszczoła miodna. Wnioskujący mogą także przedstawić pomysły na poznawanie roślin przyjaznych pszczołom i aktywizowanie różnych grup społecznych w działania na rzecz przyrody.

– Zdecydowaliśmy się na organizację konkursu, ponieważ zależy nam na wsparciu inicjatyw nieszablonowych, projektów które zaangażują społeczność lokalną w działania na rzecz pszczół – mówi Beata Klassek, koordynatorka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Z pomocą partnerów chcemy zwiększać bazę pokarmową, a także poszerzać wiedzę o bogactwie gatunków pszczół i kwiatach im przyjaznych.

Myśl globalnie, sadź lokalnie

Do konkursu mogą przystąpić instytucje, dla których jednym z celów statutowych jest ochrona środowiska, działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju lub edukacja ekologiczna.

– Zapraszamy do niego organizacje pozarządowe, gminy, parki narodowe, parki krajobrazowe, muzea, skanseny czy lokalne grupy działania. Zadaniem konkursowym jest opracowanie projektu, którego głównym efektem będzie posadzenie roślin przyjaznych pszczołom w ogrodach, na balkonach, w ogrodach społecznych, na podwórkach lub w innych przestrzeniach – mówi Ula Fabianiak, koordynatorka konkursu z ramienia fundacji „Za górami, za lasami”. – Zależy nam na tym, by sadzenie kwiatów oraz roślin przyczyniło się nie tylko do pomocy pszczołom, ale również do zadbania o wspólną przestrzeń.

Organizatorzy zachęcają, aby zaplanować realizację zadania z lokalnymi partnerami – włączyć inne organizacje, ekspertów i pasjonatów w działania skierowane m.in. do seniorów, dorosłych, a także młodzieży i dzieci.

Organizatorem konkursu jest fundacja „Za górami, za lasami”, która zapewnia informacje oraz wsparcie w realizacji projektu instytucjom starającym się o grant. Wnioski można składać w formie elektronicznej do 7 maja 2019 roku na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca 2019 roku, w Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie www.pomagamypszczolom.pl/program/konkurs-grantowy/.

„Z Kujawskim pomagamy pszczołom” to program społeczno-edukacyjny, realizowany przez ZT „Kruszwica” S.A. od 2011 roku. W jego ramach powstało 70 tysięcy Miejsc Przyjaznych Pszczołom, a prawie 250 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom. Zainicjowano także program edukacyjny Akademia Przyjaciół Pszczół oraz obchodzony 8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół.

Tegoroczna, 9. edycja programu rozpoczyna realizację trzyletniego celu, jakim jest posadzenie miliona kwiatów przyjaznych pszczołom. Inicjatywy wyłonione w konkursie grantowym również będą wspierać ten cel.

Dodatkowych informacji udzielają:

Fundacja „Za górami, za lasami”
Koordynatorka konkursu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ula Fabianiak
tel.: 794 169 207

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Ekspertka merytoryczna programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
Katarzyna Dytrych
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 502 515 662

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx