Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Innowacje w sektorze rolno-spożywczym. Fundusz AgriTech Hub wspiera innowacyjne projekty

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że liczba ludności do roku 2050 wzrośnie do niemal 10 miliardów. Skutkiem tego globalna produkcja żywności musi ulec wzrostowi, aby zapobiec głodowi. Wzrost produkcji musi wynieść około 70%. Jednocześnie przemysł rolno-spożywczy boryka się z wieloma problemami: rosnącymi kosztami produkcji, niedoborami siły roboczej, nieefektywnością gospodarowania gruntami, marnotrawieniem żywności.

W takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzanie innowacji w produkcji żywności, które usprawniają rolnictwo w wielu obszarach – od rolnictwa precyzyjnego przez drony rolnicze do zdrowia zwierząt gospodarskich. Dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych praca staje się łatwiejsza, zmniejsza się zużycie energii, poprawia się dobrostan zwierząt. To powoduje, że rolnictwo jest obszarem, który budzi coraz większe zainteresowanie funduszy venture capital (VC).

Pomysł i co dalej?

Innowacyjne pomysły wymagają wsparcia. Rzadko jest tak, że wynalazca ma własne środki, potrzebne do rozwinięcia pomysłu i doprowadzenia go do fazy rynkowej. Dlatego powstały fundusze VC, które inwestują w obiecujące technologie w początkowym okresie ich rozwoju w zamian za objęcie części ich akcji lub udziałów. Fundusze zarabiają na sprzedaży tych aktywów, gdy usługa lub produkt staje się popularna.

Pierwszym tego typu funduszem inwestującym w nowoczesne rozwiązania w obszarze nowych technologii dla sektora rolno-spożywczego na rynku polskim jest AgriTech Hub. Fundusz wspiera innowacje związane z takimi dziedzinami, jak: rolnictwo precyzyjne, biomateriały, food e-commerce, nowe odmiany roślin, zdrowa żywność czy rozwiązania ICT dla rolnictwa.

Zarabiają na zbieraniu kamieni

Fundusz wspiera obecnie kilka obiecujących projektów. Jednym z nich jest maszyna do zbierania kamieni z pól – projekt Usarya Polska. Spółkę tworzą trzej zdolni i pomysłowi wynalazcy-pasjonaci: bracia Sławomir i Marcin Wiśniewscy, którzy prowadzą gospodarstwo w okolicy Płońska, oraz Marcin Gołębiewski. Sami o sobie mówią: „Nie brakuje nam pomysłów. Husarya – maszyna do zbierania kamieni, to nasze pierwsze i z pewnością nie ostatnie dziecko”.

1zajaWKAX

Kamienie uszkadzają płody rolne oraz utrudniają zbiór tych nieuszkodzonych – szczególnie warzyw. Problem dotyczy również sprzętu uprawowego, który szybciej ulega zniszczeniu. AgriTech Hub wsparł spółkę Usarya Polska sumą miliona złotych. Środki zostały przeznaczone na opracowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyki i IT, usprawniających obsługę maszyny oraz monitoring wszystkich jej funkcji.

Wesprzemy, ale najpierw dokładnie ocenimy potencjał

- Inwestujemy na wczesnym etapie rozwoju projektu. W tym przypadku ważne jest dla nas potwierdzenie wiedzy branżowej zespołu projektowego, zarówno technologicznej, jak i rynkowej. Wraz z zespołem weryfikujemy wtedy założenia biznesowe, w tym opinie przyszłych klientów na temat wartości jaką niesie dla nich produkt. Jako fundusz dokładnie sprawdzamy znajomość rynku, konkurencji oraz otoczenia biznesowego osób zgłaszających projekt. Fundusz pozyskuje nowe projekty na kilka sposobów. Wiele spółek zgłasza się do nas samodzielnie, wysyłając zgłoszenie przez stronę www, poprzez wypełnienie specjalnego formularza.

Dobrze przygotowane projekty często trafiają również z polecenia, np. od ekspertów branżowych. Kolejnym źródłem są także przekierowania od innych funduszy – polskich i zagranicznych – które chcą zaangażować nas w proces weryfikacji projektu. Równolegle nasi menedżerowie inwestycyjni prowadzą samodzielne działania, starając się wytypować innowacyjne projekty, w które fundusz mógłby zainwestować środki. W tym przypadku sprawdza się networking (budowa sieci jakościowych kontaktów biznesowych) na wydarzeniach branżowych, współpraca ze środowiskiem naukowym, jak również media społecznościowe czy wyszukiwanie kontaktów bezpośrednio w sieci – opowiada Magdalena Osial-Tyszkiewicz, ekspertka ds. promocji Funduszu AgriTech Hub.

Nowe źródło inteligentnego światła

Startup Plantalux pozyskał 1,5 mln złotych finansowania. Firma Plantalux, wprowadzająca inteligentne oświetlenie nowej generacji, to rodzinne przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny zajmujące się zaawansowaną technologią wspomagania wzrostu roślin w uprawach szklarniowych. Dzięki wsparciu AgriTech Hub przeprowadza prace badawcze i rozwojowe służące przygotowaniu innowacyjnej lampy typu LED COB, bazującej na autorskim źródle światła. Dodatkowo firma rozpocznie prace nad optymalizacją wykorzystania nowego typu oświetlenia dla najpopularniejszych upraw szklarniowych w kraju.

2zajaWKAX

- Dzięki nawiązaniu współpracy z AgriTech Hub uzyskaliśmy kompetentnego partnera, który istotnie wspiera nas w działalności operacyjnej i strategicznej – mówi Jakub Lachowski, prezes Plantalux.

Ta świnia ma gorączkę

Ile czasu potrzebuje dziś hodowca trzody, aby zauważyć zagrożenie dla stada, gdy jedna z hodowanych przez niego świń ma podwyższoną temperaturę ciała? Kilka minut! Aplikacja „ThermoEye” powstała właśnie po to, by szybko eliminować takie zagrożenia. Zainstalowane w chlewie czujniki sterują dedykowaną aplikacją, która wychwyci i zlokalizuje zagrożonego osobnika z podwyższoną temperaturą i automatycznie go oznaczy.

3zajaWKAX

ThermoEye to urządzenie dokonujące pomiaru i kontroli temperatury zwierząt w trybie całodobowym. Podnosi dobrostan zwierząt zmniejszając ryzyko rozprzestrzenienia się choroby w całym stadzie, równocześnie umożliwiając znaczną redukcję stosowanych antybiotyków. Autorem tego rozwiązania jest spółka Smart Soft Solutions Sp. z o.o., która realizuje projekt „ThermoEye” przy wsparciu Funduszu AgriTech Hub.

Łatwiej uwierzyć w siebie, gdy wierzy w nas ktoś drugi

- Najważniejszym wsparciem ze strony funduszu venture capital jest wiedza branżowa (dlatego warto wybierać fundusze inwestujące w interesującym nas sektorze), doświadczenie w pracy z nowymi projektami oraz oczywiście środki finansowe na  rozwój produktu czy usługi. My ze swej strony dajemy również wsparcie w obszarach prawnych, inwestycyjnych czy marketingowych. Prowadzimy również aktywny networking z otoczeniem biznesowym i służymy startupom swoją siecią kontaktów. Inicjujemy również współpracę pomiędzy poszczególnymi spółkami funduszu. Naszym partnerem merytorycznym jest MIT Enterprise Forum Poland. Przedstawiciele funduszu są także w stałym kontakcie z ekspertami najlepszych polskich uczelni, m.in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego czy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – wyjaśnia Magdalena Osial-Tyszkiewicz.

Opracowanie: P.S.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx