Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dziś pszczoły obchodzą swoje święto

20 maja obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół. Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 20 tys. gatunków dziko żyjących pszczół. W Polsce żyje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Pszczoły miodne stanowią jedynie część wszystkich owadów zapylających, a do dzikich pszczołowatych zaliczamy się m.in. trzmiele, murarki, lepiarki czy porobnice.

Rola wszystkich zapylaczy dla ludzi i środowiska przyrodniczego na całej Ziemi jest nieoceniona. Nasze przetrwanie uzależnione jest od tych pożytecznych owadów, gdyż jak wskazują badania, pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ponad 77% gatunków roślin uprawnych na świecie. Gdyby nie owady zapylające wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale, a plony niektórych upraw byłyby o wiele niższe. Pszczoły zapylają również wiele rodzimych gatunków roślin dziko rosnących, a przez to dostarczają żywność dziko żyjącym konsumentom, stanowiącym nieodłączny element naturalnego ekosystemu.

CZYTAJ DALEJ

Źródło: https://www.bialystok.lasy.gov.pl

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx