Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Prawo.pl: po urlopie macierzyńskim ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy wymaga odnowieniaKobiety prowadzące działalność gospodarczą, aby odzyskać ubezpieczenie chorobowe, powinny ponownie się do niego zgłosić zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - podaje Prawo.pl.

Dla przedsiębiorców opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Jak informuje Prawo.pl, w momencie, w którym kobieta mająca firmę zaczyna pobierać zasiłek macierzyński, takie ubezpieczenie wygasa. By znów móc korzystać z ubezpieczenia chorobowego, należy ponownie się do niego zgłosić zaraz po ustaniu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

W przeciwnym razie - według Prawo.pl - nie przysługują świadczenia z tytułu tego ubezpieczenia, m.in. zasiłek chorobowy, nawet jeśli właścicielka nadal płaci składki, gdyż w ewidencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych widnieje jako osoba nieubezpieczona.

„To pułapka, w którą wpada wiele osób. Uważają, bowiem, że po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego +odżywa+ ich stosunek ubezpieczeniowy z tytułu działalności gospodarczej i nie muszą nic robić, poza opłaceniem składek rzecz jasna” - mówi w wypowiedzi dla Prawo.pl radca prawny Magdalena Januszewska, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego.

Przy ubezpieczeniach obowiązkowych (emerytalne, rentowe, chorobowe, FP i zdrowotne) obowiązek ubezpieczenia powstaje z mocy prawa, a opłacanie składek, pomimo niezgłoszenia się, może wystarczyć jako dorozumiane (polegające na terminowym opłacaniu składki, bez ponownego składania wniosku o objęcie ubezpieczeniem - red.) zgłoszenie się. „Przy ubezpieczeniu dobrowolnym chorobowym tak nie jest. ZUS może przyjmować składki, nie reagować i absolutnie nie wynika z tego, że dana osoba przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego” - tłumaczy Januszewska.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/przedsiebiorcze-matki-wypadaja-z-systemu-bo-po-macierzynskim-nie,499877.html

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx