Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Koronamonitor Agri: Rolnicy w czasie epidemii

W poniedziałek 16 marca 2020 IMAS International zrealizował pierwszy pomiar nastrojów, obaw i oczekiwań polskich rolników związanych z narastającą epidemią koronawirusa. Badanie wykonano techniką wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie n=307 gospodarstw rolnych o powierzchni 10 i więcej hektarów.

Rolnicy mieli okazję wskazać na:

 
* ogólne odczucia w związku z koronawirusem w Polsce
* spodziewane skutki dla własnego gospodarstwa
* oczekiwania odnośnie ewentualnej pomocy
 
Projekt będzie realizowany cyklicznie. Zachęcamy do śledzenia wyników na stronie imas.pl. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
** Odczucia rolników w związku z koronawirusem w Polsce
------------------------------------------------------------
Mając na uwadze aktualną sytuację, aż 2/3 rolników przejawia pozytywne nastawienie, nawet mimo przejściowych trudności (łącznie 65 proc. wskazań „wszystko będzie dobrze” i „będzie trudno, ale sobie poradzimy”). Z największym spokojem obecną sytuację postrzegają rolnicy z makroregionu mazowieckiego, południowego oraz południowo-zachodniego (odpowiednio 77, 75 i 74 proc.). Najbardziej optymistycznie podchodzą do tego osoby najmłodsze (76 proc. z osób w wieku 18-34 lata) oraz posiadający gospodarstwa o powierzchni 21-50 ha (71 proc.).
 
Straty i problemy przewidują przede wszystkim rolnicy z makroregionu wschodniego (34 proc. rolników z tego obszaru, o 7 proc. więcej niż średnio w całej Polsce). Gorzej nastawione są osoby w wieku od 35 do 54 lat (37 proc. w tej grupie wiekowej), a także 35 proc. właścicieli gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, podczas gdy wśród posiadaczy gospodarstw o profilu uprawowym jest ich tylko 19 proc.
 
 
** Spodziewane skutki dla własnego gospodarstwa
------------------------------------------------------------
Połowa rolników przewiduje, że epidemia koronawirusa przyniesie negatywne konsekwencje dla funkcjonowania ich gospodarstw. Obawy w głównej mierze koncentrują się wokół kwestii związanych ze zbytem własnej produkcji rolnej. Dotyczą przede wszystkim spodziewanego spadku cen skupu mięsa, zbóż, czy mleka ( 42 proc.), jak i ogólnych problemów ze sprzedażą (33 proc).
Kolejne trudności to utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji w wyniku problemów z:
* łańcuchem dostaw dla rolnictwa (16 proc.) - tu wymienia się głównie ograniczenie dostępności szeroko pojętych środków produkcji rolnej, w tym wstrzymanie dostaw np. części zamiennych,
* utrudnieniami w wykonywaniu pracy (15 proc.) – w tym również braku zastępstwa dla gospodarzy i/lub pracowników w przypadku zachorowania i kwarantanny,
* wzrostem cen (15 proc.) zarówno ogółem wyższych kosztów życia, jak i produktów koniecznych dla produkcji rolnej.
 
 
** Rolnicy mogą oczekiwać pomocy
------------------------------------------------------------
Mimo możliwego negatywnego wpływu obecnej sytuacji na działalność gospodarstwa niemal połowa respondentów (45 proc.) nie ma na dziś oczekiwań pomocowych. Przejawia je jednak 4 na 10 rolników spodziewających się negatywnych skutków epidemii. Jedna czwarta spośród nich adresuje swoje oczekiwania do państwa (rządu), 11 proc. respondentów chciałoby uzyskać ulgę w spłacie kredytów, a 9 proc. pomoc finansową, najchętniej w formie rekompensaty.
 
============================================================
 
Więcej o KoronaMonitorze Agri ** można znaleźć na stronie imas.pl (https://imasagri.us11.list-manage.com/track/click?u=ce4f9d7b62b5a2c6ffe56c914&id=40fd146a28&e=fe4db55aa3)
 
O BADANIU
 
Koronamonitor Agri to cykliczne badanie realizowane metodą telefonicznych wywiadów CATI, na reprezentatywnej próbie rolników posiadających gospodarstwo o powierzchni co najmniej 10 hektarów. Pierwszy pomiar został dokonany 16 marca 2020 roku na próbie n=307. Struktura próby w zakresie wielkości gospodarstwa i regionów (NUTS 1) odpowiada strukturze gospodarstw 10+ ha w Polsce.

O IMAS INTERNATIONAL

) od 1994 roku zajmuje się profesjonalnymi badaniami rynku i opinii społecznej. Prowadzi badania w Polsce i za granicą. Od 2017 roku prowadzi rolniczy panel badawczy IMAS Agri (** imasagri.pl (https://imasagri.us11.list-manage.com/track/click?u=ce4f9d7b62b5a2c6ffe56c914&id=9ff0e044ce&e=fe4db55aa3)
), w ramach którego wspólnie z rolnikami pomaga firmom i instytucjom związanych z branżą rolną w ulepszaniu produktów, dopasowywaniu usług do zmieniających się warunków pracy farmera.
 

źródło: Komunikat prasowy IMAS Agri

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx