Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Możliwości rozwoju eksportu polskiej żywności na rynek Izraela - zaproszenie do wzięcia udziału w bezpłatnym seminarium

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że Departament Wsparcia Eksportu KOWR organizuje seminarium p.t. „Możliwości rozwoju eksportu polskiej żywności na rynek Izraela”. Seminarium odbędzie się w dniu 14 listopada 2019 r. (czwartek),w godz. 10:00-15:00 w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy ul. Karolkowej 30 w Warszawie, w sali 624.

Prelegenci:

  • Zofia Nojszewska, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie: „Sektor spożywczy w Izraelu – informacje ogólne, regulacje i potencjał rynku”,
  • Anna Lengiewicz, Prezes Polsko-Izraelskiej Izby Gospodarczej: „Jak odnieść sukces eksportowy na rynku Izraela”,
  • Sarah-Ann Madi, Radca Handlowy w Ambasadzie Izraela w Polsce: „Kultura biznesowa i środowisko biznesowe Izraela”,
  • Natalie Azoulay, CEO Olforyou International Trading Forwarding: „Sprzedaż polskich produktów spożywczych do Izraela”,
  • Tomasz Krakowski, Przedstawiciel Biura Naczelnego Rabina Polski: „Pozyskanie certyfikatu koszerności dla produktu spożywczego”.
  • W celach promocyjnych uczestnicy seminarium mogą również przynieść katalogi z prezentacją własnej oferty handlowej (w języku angielskim).

Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 listopada 2019 r.

PROGRAM SEMINARIUM

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

ZAPROSZENIE

Źródło: https://zrp.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx