Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Polska wieś w Europie. Strefa Europejska na Jesiennej Giełdzie Ogrodniczej w Boguchwale

Koniec lata to jeden z najbarwniejszych i najradośniejszych okresów w życiu wiejskiej społeczności. To czas podsumowań oraz szykowania zapasów na jesień i zimę. Setki rodzimych produktów, tysiące roślin do domu i ogrodu oraz wyroby z lokalnych winnic co roku przyciągają tłumy na Jesienną Giełdę Ogrodniczą w Boguchwale. Komisja Europejska postanowiła włączyć się do tego radosnego wydarzenia.

W weekend 5 i 6 października na terenie Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale stanie Strefa Europejska, w której odwiedzający będą mogli sprawdzić swoją wiedzę zarówno na temat Unii Europejskiej, własnego regionu, jak i kultur innych państw należących do UE. Poprawne odpowiedzi będą premiowane atrakcyjnymi nagrodami. Dla młodszych gości przygotowano kącik z kolorowankami.

Wieś jest kolebką tradycji i rodzinnych wartości, wielowiekowego dziedzictwa i wspólnotowości, to stąd wyrastają korzenie naszej kultury. Silne więzi międzypokoleniowe sprzyjają rodzinnej przedsiębiorczości. Aby podkreślić i wzmocnić potencjał obszarów wiejskich oraz zachęcić ich mieszkańców do jeszcze większej aktywności na polu biznesowym i społecznym, Unia Europejska oferuje szereg programów wsparcia finansowego, jak i infrastrukturalnego. Wiedzę o aktualnie dostępnych możliwościach będzie można zdobyć
w punkcie informacyjnym, gdzie eksperci ds. unijnych będą dostępni przez cały czas trwania imprezy.

W Strefie Europejskiej podczas Jesiennej Giełdy Ogrodniczej w Boguchwale będzie okazja do rozmowy
z beneficjentami funduszy europejskich, lokalnymi wytwórcami, rzemieślnikami, przedstawicielami lokalnych grup działania czy kół gospodyń wiejskich. Ponadto, będzie można spróbować pysznego
i jedynego w swoim rodzaju produktu regionalnego – podkarpackiego miodu spadziowego. Ten smakołyk, wpisany od 2007 r. na Listę Produktów Tradycyjnych, w 2010 r. otrzymał jeden z trzech znaków europejskiego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych – Chronione Oznaczenie Geograficzne. Za pomocą systemu certyfikacji Unia Europejska chroni prawnie nazwę i recepturę danego produktu, gwarantując konsumentom niezmiennie wysoką jakość i tradycyjną metodę wytwarzania. Producentom z kolei daje pewność, że na rynku nie będą pod tą nazwą pojawiały się tańsze imitacje.

Strefa Europejska będzie otwarta 5 i 6 października w godz. 8:00 - 16:00.

***

Najnowsze