Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Stań na straży wyborów! Zostań społecznym obserwatorem

Zbliżające się wybory parlamentarne będą trzecią, po wyborach samorządowych w 2018 roku i wyborach do Parlamentu Europejskiego, okazją do zaangażowania się w monitorowanie procesu wyborczego w charakterze obserwatorów społecznych.

Fundacja Odpowiedzialna Polityka, dzięki dotacji Fundacji Batorego, przygotowuje cykl materiałów: instrukcji i webinariów dla organizacji społecznych, które chciałyby zorganizować obserwację wyborów oraz dla osób, które chcą wystąpić w roli społecznych obserwatorów.

Materiały informować będą o tym, jak zostać obserwatorem społecznym, jakie są prawa i obowiązki obserwatora oraz czym należy się kierować podczas obserwacji przebiegu procesu wyborczego. Instrukcje i przewodniki zostaną uzupełnione serią webinariów, podczas których eksperci wyborczy w przystępnej przejrzystej formie rozwiną kwestie poruszone w publikacjach oraz pokażą przykłady możliwych nieprawidłowości w organizacji i przebiegu głosowania.

Organizacjom społecznym zainteresowanym prowadzeniem własnej misji obserwacyjnej udostępniona zostanie infolinia oraz adres e-mail, pod którymi eksperci Fundacji Odpowiedzialne Państwo będą odpowiadali na pytania.

Wszystkie materiały dostępne będą na stronie: http://odpowiedzialnapolityka.pl/

Organizacje zainteresowane współpracą prosimy o kontakt z Fundacją Odpowiedzialna Polityka pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Harmonogram publikacji materiałów i webinariów informacyjno-edukacyjnych:

13 września - Publikacja 1: Jak zorganizować misję obserwacji wyborów. Kodeks Postępowania Obserwatora Społecznego

17 września - Webinarium 1: Jak zorganizować misję obserwacji wyborów? Jakimi wartościami powinien kierować się obserwator - Kodeks Postępowania

18 września - Publikacja 2: Wyborcze ABC.- na czym polegają wybory, kto jest kim w lokalu wyborczym, proces otwarcia lokalu wyborczego oraz głosowanie

24 września - Webinarium 2: Kto jest kim w lokalu wyborczym. Rola obserwatora społecznego, proces otwarcia lokalu wyborczego

25 września - Publikacja 3: Jak stwierdzić ważność głosu/karty do głosowania? Jak powinien wyglądać proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenia głosów?

1 października - Webinarium 3: Jak wygląda proces głosowania?

2 października - Publikacja 4: Przykładowe Formularze Obserwacji Wyborów. Na co obserwator powinien zwracać uwagę?

4 października - Webinarium 4: Proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenie głosów

Jak zorganizować misję obserwacji wyborów? Kodeks postępowania obserwatora społecznego

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx