Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

II edycja konkursu dla startupów „Startuj z Mazowsza”Według European Cities and Regions, 2016/2017 Warszawa to 4. najbardziej przyjazne biznesowi miasto w Europie. To główny ośrodek polityczny, gospodarczy i kulturalny Polski, otwarty dla biznesu, w którym działa 150 instytucji badawczych i 115 biur coworkingowych, a nakłady na rozwój inwestycji miejskich są stale podnoszone (w latach 2016–2022 mają one osiągnąć 16 mld zł). Rocznie w Warszawie odbywa się najwięcej w Polsce wydarzeń biznesowych – w 2017 r. było to 17 tys., czyli 46 dziennie. Ale Mazowsze to nie tylko Warszawa. Samorząd Województwa Mazowieckiego chce zainspirować rozwój nowych firm z całego regionu, dlatego ogłasza II edycję konkursu dla startupów „Startuj z Mazowsza”. Konkurs ma nie tylko finansowo wesprzeć mazowieckie startupy, ale przede wszystkim zachęcić do realizowania unikatowych pomysłów. Termin przyjmowania zgłoszeń trwa od 15 kwietnia do 31 maja 2019 r.

– Ze „Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku” wynika, że potencjał mają też inne niż stolica miasta – szczególnie Płock i Radom. – Wydaje nam się, że start-upy mają w tej chwili olbrzymią zdolność tworzenia innowacji i dużo łatwiej nawiązują współpracę z naukowcami. To są młode firmy, które teraz potrzebują wsparcia i zależy nam, aby były to firmy z całego naszego regionu. Oczywiście naturalnym miejscem powstawania takich pomysłów zawsze jest metropolia – siłą rzeczy na Mazowszu jest to Warszawa i okolice, bo właśnie tutaj mamy największe skupisko wyższych uczelni i młodych, kreatywnych osób. Nie możemy jednak zapominać, że w naszym regionie jest mnóstwo „perełek”. Konkurs jest po to, żebyśmy dostrzegli potencjał pomysłów nowo powstałych firm, jak i tych spoza Warszawy. Dajemy szansę firmom z regionu, żeby mogły zaistnieć, zapewniamy im wsparcie nie tylko finansowe, ale też promocyjne i wynikające z doświadczenia partnerów konkursu – wyjaśnia Aleksandra Szwed, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM.

Jakie startupy mogą aplikować?

Do Konkursu mogą przystąpić startupy zarejestrowane i prowadzące działalność gospodarczą na terenie województwa mazowieckiego, nie dłużej niż 3 lata od daty ogłoszenia konkursu, w celu wytworzenia innowacyjnych produktów lub usług. Proces oceny zgłoszeń konkursowych wyłoni startupy o atrakcyjnej formule innowacyjności i dużym potencjale wzrostu, odnoszące sukcesy we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań gospodarczych 

Polskie Startupy. Raport 2018

W konkursie może wziąć udział każdy, kto spełnia powyższe kryteria, bez względu na dziedzinę, w której działa. Jednak z raportu przygotowanego dla Startup Poland (Polskie Startupy. Raport 2018) wynika, że w Polsce startupowcy wciąż najlepiej odnajdują się w takich obszarach jak analiza danych oraz internet rzeczy. Big data, analityka i IoT to nadal główne specjalizacje polskich startupów. Na kolejnych miejscach w rankingu popularności branżowej znalazły się fintech, technologie marketingowe oraz produktywność i zarządzanie (CRM/ERP).

Skąd finansowanie?

Z opublikowanego raportu Startup Poland wynika, że wśród badanych 40 proc. projektów korzystało z programów realizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości czy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na ostatnim miejscu podium znalazły się krajowe fundusze Venture Capital. Tę formę finansowania wskazało 37 proc. badanych. W dalszej kolejności ankietowani wybrali fundusze zagraniczne, anioły biznesu, inwestorów branżowych oraz bank. Nie zmienia to faktu, że aż 68 proc. polskich startupów finansuje swoją działalność ze środków własnych. Stąd pomysł, by najlepszych startupowców konkursu wesprzeć nagrodą finansową. Na laureatów czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 60 000 zł (I miejsce – 25 000 zł, II miejsce – 20 000 zł, III miejsce – 15 000 zł). Poza tym mogą liczyć na nagrody od partnerów konkursu oraz wyjazd do USA (Nevada) na tygodniowy program akceleracji!

Dlaczego startup?

Co zaskakujące, z badań przeprowadzonych dla Startup Poland wynika, że to nie pieniądze są główną motywacją zakładania startupów. Motorem ich działań biznesowych również nie jest wpływ środowiska zewnętrznego, w tym rodziny. Umiarkowane znaczenie miało również postrzeganie startupu jako miejsca o elastycznym czasie pracy, w którym osiąga się niezależność od szefa. Analiza wypowiedzi startupowców wskazuje na dwa główne czynniki: startup daje badanym możliwość wykorzystania własnych kompetencji i umiejętności oraz pozwala wykorzystać moment dostrzeżenia szansy rynkowej. Istotne znaczenie ma również fakt, że praca w startupie pozwala czerpać pełnię satysfakcji zawodowej, daje poczucie sprawczości, zadowolenie z prowadzenia biznesu z ludźmi o podobnym poziomie motywacji, możliwości ciągłego rozwoju i uczenia się.

Sylwetka startupowca

Zagraniczne doświadczenia życiowe sprzyjają realizowaniu przedsiębiorczych ambicji. Raport przygotowany dla Startup Poland wskazuje, że niemal połowa założycieli startupów uczyła się, studiowała, pracowała lub mieszkała za granicą. Co ciekawe, pomimo tego, że najwięcej startupów rodzi się w branży technologicznej, to nie kompetencje techniczne i inżynieryjne gwarantują ich sukces. Okazuje się bowiem, że firmy, które osiągają najwyższe przychody i odnotowują ich wzrost, są częściej prowadzone przez osoby z wykształceniem w zakresie nauk społecznych (prawie 2 na 3). Dane wskazują również, że badane startupy coraz częściej decydują się prowadzić spółkę przy udziale dwóch założycieli, a nie w pojedynkę.

Jakie pomysły zostaną nagrodzone w ramach konkursu „Startuj z Mazowsza” w tym roku? Założyciele jakich startupów polecą do USA zdobywać wiedzę i kontakty? Wyniki konkursu poznamy już we wrześniu.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 maja br. Więcej o konkursie pod adresem: www.innowacyjni.mazovia.pl/dzialania/startuj-z-mazowsza.

Źródło: https://www.mazovia.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx