Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej

Nawet 100 tys. zł na start oraz 500 tys. zł na rozwój. Właśnie o takie pożyczki mogą ubiegać się Podmioty ekonomii społecznej (PES) na rozwój działalności. Z inicjatywy, którą prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego można skorzystać na wyjątkowo preferencyjnych zasadach.

Kolaz zdjęć nadesłanych przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej

PES zajmują się głównie integracją zawodową i społeczną osób zagrożonych marginalizacją oraz świadczeniem usług społecznych i lokalnego rozwoju. To np. stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, spółdzielnie pracy, podmioty kościelne czy koła gospodyń wiejskich. Ze względu na specyfikę działalności, mają one ograniczone możliwości korzystania z oferty banków komercyjnych. Pożyczki w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej wspierają rozwój PES – dzięki temu więcej osób otrzymuje pomoc.

Warto pamiętać, że zagrożenie wykluczeniem społecznym nie dotyczy tylko jednostek, wiąże się z  konsekwencjami dla ich rodzin i społeczności, w których żyją. Właśnie dlatego tak ważny jest nacisk na rozwój ekonomii społecznej i solidarnej, która może przeciwdziałać i odwracać negatywne skutki marginalizacji społecznej.

Oferta pożyczkowa

Projekt „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego i poręczeniowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Ma na celu wsparcie rozwoje podmiotów ekonomii społecznej, a także tworzenie miejsc dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

  • Pożyczka na Start

- pożyczkobiorcy – PES, które działają nie dłużej niż 12 miesięcy

- maksymalna jednostkowa wartość pożyczki – 100 tys. PLN

- okres spłaty pożyczki – maksymalnie 5 lat.

  • Pożyczka na Rozwój

- pożyczkobiorcy – PES, które działają powyżej 12 miesięcy

- maksymalna jednostkowa wartość pożyczki – 500 tys. PLN

- okres spłaty pożyczki – maksymalnie 7 lat.

Wsparcie udzielane będzie w formie preferencyjnych pożyczek do końca 2023 roku. Maksymalna kwota pożyczki dla jednego PES może wynosić nawet 1 mln zł., a otrzymane środki mogą być przeznaczone zarówno na działalność inwestycyjną, jak i obrotową.

Łączna kwota środków na realizację założeń projektowych wynosi 158 900 000 zł, co pozwoli na powstanie ponad 1,2 tys. nowych miejsc pracy. Szacuje się, że podmioty ekonomii społecznej skorzystają z ponad 2 tys. pożyczek.

Do końca 2019 r. w PES zostało utworzonych 920 miejsc pracy oraz udzielono 743 pożyczki na łączną kwotę ponad 83 mln zł.

Dobre przykłady ekonomii społecznej

Najlepszymi przykładami są laureaci ogólnopolskiego konkursu „Znak Jakości Ekonomii Społecznej
i Solidarnej”
wybrani w kategorii „Przedsięwzięcie PES sfinansowane/współfinansowane ze środków zwrotnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”.

- Dzięki dofinansowaniu udało nam się stworzyć infrastrukturę szkoleniową, dzięki czemu podnieśliśmy komfort i jakość szkoleń spadochronowych, a także zwiększyliśmy zakres naszej oferty – informuje Marta Molińska, prezes zarządu Sky Camp Drop Zone, laureata z 2018 roku.

Wojciech Tytz, Prezes Fundacji Inicjatyw Prorodzinnych i Opiekuńczo - Wychowawczych „Nasze Dzieci” , która również w 2018 r. otrzymała certyfikat „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej”, zaznacza jak ważna była dla nich uzyskana pożyczka - Wsparcie otrzymane z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwoliło na  utworzenie pierwszego żłobka na 25 dzieci w Przasnyszu. Dzięki takim  działaniom daliśmy rodzicom możliwość rozwoju zawodowego.

- Dzięki pieniądzom z pożyczki udało nam się zakupić niezbędne urządzenia serowarskie oraz zakończyć prace adaptacyjne, co pozwoliło ostatecznie uruchomić produkcję serów. Spółdzielnia zatrudnia 10 pracowników, w tym 8 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. – mówi Honorata Szatanik, prezes zarządu Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina, kolejny laureat z 2018 roku.

Jak wskazuje Michał Jarosławski, Dyrektor Klubu Sportowego „Społem”, laureata ubiegłorocznej edycji konkursu, otrzymane wsparcie zostało przeznaczone na program szkoleniowy w prowadzonych sekcjach sportowych - Uzyskanie pożyczki pozwoliło nam na utrzymanie bieżącej działalności Klubu na dotychczasowym poziomie. Zapewniło możliwość kontynuacji realizacji programu szkolenia w poszczególnych sekcjach sportowych klubu tj. łucznictwo, strzelectwo, kolarstwo, z czego ogromnie się cieszymy.

Źródło: https://www.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx