Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Temat: przydomowe elektrownie wiatrowe. Milion złotych dla najlepszego pomysłu

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza niezwykłe inicjatywy - pierwszy z projektów: WIELKIE WYZWANIE - ENERGIA. Formuła tego zobowiązania do przekazywania rzuconych polskich inżynierów i pasjonatom technologicznych wyzwań, rozwiązywania problemów społecznych, do realizacji transakcji może być każdy, kto ma super pomysł. Będzie tylko jeden zwycięzca, który otrzyma… milion złotych nagród. Pierwsze wyzwanie do wytwarzania i magazynowania energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie.

  • Do rozwiązania problemu: kosztowna, nieekologiczna energia
  • Zadanie: „złapać” i zmagazynować energię z wiatru
  • Zasady: minimalne koszty i formalności, ograniczenia; konkurs dla każdego, kto ma pomysł
  • Sposób wyboru: na wskroś praktyki zadania - przed publikacją, w konkurencyjnej walce pokaż, co potrafi Twój wniosek
  • Jeden zwycięzca: wygrany zgarnia całą pulę, czyli 1 milion złotych.

Żeby podnieść poziom innowacyjności wśród polskiego społeczeństwa potrzeba nie tylko zachodu legislacyjnego czy czysto biznesowe, ale szukania i promowania ludzi z pasją, którzy mogą być ambasadami rozwoju technologii technologicznych w zależności od zastosowania Ogłaszając pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie, chcieć zasiać entuzjazm naukowy i rozumieć polską drogę do sukcesu - komentuje przedsięwzięcie Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wyzwanie: energia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od ponad dekady działa na rzecz rozwoju polskich innowacji. Rozwiązania problemu na problem, formułowane badania problemów, w sprawie stron zamawiających - w tym przypadku NCBR - określać problem, na jakie należy zwrócić uwagę na rozwiązania technologiczne. Teraz NCBR idzie krok dalej, organizując pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie.

Wielkie Wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Zadanie warte miliona

Grand Challenge to unikalna formuła konkursu zapoczątkowana w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA. NCBR w porozumieniu z ekspertami naukowymi podejmującymi wyzwanie, które jest technologiczną odpowiedzią na konkretny problem społeczny. Do rozwiązania zaprasza szerokie grono użytkowników - od naukowców i studentów, przez studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów - dzięki niskiemu progowi zastosowania do rywalizacji każdy ma zasięg na udział. Podczas wielkiego wydarzenia finałowego, które odbędzie się na jesieni 2020 roku, wybrany wybrany zwycięzca, który otrzymała miliony złote nagród.

Czy chcesz przez najbliższy rok kontynuować koncentrować się zespoły konstruktorów? Wyzwaniem konkursowym będzie opracowanie kompaktowego, przydomowego urządzenia, zdolnego do obliczania energii w energetyce i jej magazynowania w najefektywniejszym sposobie, w założonym okresie czasu. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do użycia silników małych prędkości oraz turbulentnego tj. cechujący się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznie będzie się dostosowywać do użytkowników przez użytkowników indywidualnych.

- Uwarunkowania, prawne, jak i techniczne-organizacyjne dotyczące przydomowej energetyki wiatrowej są powiązane ze specyficznymi barierami technologicznymi. Dążymy do zagospodarowania niszy - wykorzystanie energii z najniżej wiejących wiatrów w urządzeniach typu „przydomowych elektrowniach” jednak cichych i kompaktowych - komentuje dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Zwycięzca, który zaproponował najlepsze urządzenie, nie tylko otrzymała nagrodę pieniężną. Pamiętajmy, że będzie również właścicielem projektu, który będzie mógł rozwinąć, a następnie skomercjalizować.

Dzięki postawionym takim wyzwaniom, NCBR dąży do ograniczenia smogu i ograniczeń emisji cieplarnianych oraz obsługiwanych funkcji Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązania dla możliwości dostępu do energii elektrycznej poza stosowanymi, a przede wszystkim wszystkim, czego potrzebujesz, aby uzyskać dostęp do zasobów w obsługiwanych aplikacjach.

Więcej informacji dot. inicjatywy przedstawione są na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl  

Źródło: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx