Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowe zasady segregacji śmieci

Od lipca zmienią się zasady selektywnej zbiórki odpadów. Będą one zbierane z podziałem na: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji. Ma to podnieść poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia niektórych rodzajów odpadów komunalnych.

1 lipca 2017 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 r. poz. 19). Resort środowiska motywuje zmiany tym, że obecnie w Polsce tylko 26 proc. śmieci jest poddawanych recyklingowi. Zgodnie z unijnymi regulacjami Polska musi w 2020 roku uzyskać 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

Dostosowanie najpóźniej do 2022 r.

Mimo, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca, samorządy będą miały czas na wprowadzenie nowych zasad aż do 2022 r. Wszystko zależy od tego, kiedy i na jaki okres została podpisana umowa na wywóz odpadów. W przypadku dokumentów podpisanych przed datą wejścia w życie rozporządzenia dawny tryb segregacji zostanie zachowany, najpóźniej do 2022 r.

Segregacja zaczyna się w domu

Oddzielamy surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych, gdyż są one wartościowymi surowcami. Większą część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Z odzyskanych surowców powstają nowe produkty, m.in. kubki, doniczki, meble czy ubrania. Jak twierdzi ministerstwo środowiska - składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania.

Pojemnik niebieski oznaczony napisem „Papier”

Wrzucamy: Nie wrzucamy:
- opakowania z papieru, karton, tekturę (także falistą),- katalogi, ulotki, prospekty,- gazety i czasopisma,- papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki,- zeszyty i książki,- papier pakowy,- torby i worki papierowe. - ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych,- papieru lakierowanego i powleczonego folią,- papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego,- kartonów po mleku i napojach,- papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych,   tapet,- pieluch jednorazowych i podpasek,- zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych, - ubrań.

Pojemnik zielony oznaczony napisem „Szkło”

Wrzucamy: Nie wrzucamy:
- butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych),- szklane opakowania po kosmetykach (o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). - ceramiki, doniczek, porcelany, fajansu, kryształów,- szkła okularowego,- szkła żaroodpornego,- zniczy z zawartością wosku,- żarówek i świetlówek,- reflektorów,- opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych,- luster,- szyb okiennych i zbrojonych,- monitorów i lamp telewizyjnych,- termometrów i strzykawek.

Jeżeli szkło zbierane jest z podziałem na kolorowe i bezbarwne, wówczas szkło kolorowe zbiera się w pojemnikach koloru zielonego oznaczone napisem „Szkło kolorowe”, a bezbarwne w pojemniku białym z napisem „Szkło bezbarwne”.

Pojemnik żółty oznaczony napisem „Metale i tworzywa sztuczne”

Wrzucamy: Nie wrzucamy:
- odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach,- nakrętki, o ile nie zbieramy ich osobno w ramach akcji dobroczynnych,- plastikowe opakowania po produktach spożywczych,- opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach),- opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów) itp.,- plastikowe torby, worki, reklamówki, inne folie,- aluminiowe puszki po napojach i sokach,- puszki po konserwach,- folię aluminiową,- metale kolorowe,- kapsle, zakrętki od słoików,- zabawki (zabawki z tworzywa sztucznego, o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców). - butelek i pojemników z zawartością,- opakowań po lekach i zużytych artykułów medycznych,- opakowań po olejach silnikowych,- części samochodowych,- zużytych baterii i akumulatorów,- puszek i pojemników po farbach i lakierach,- zużytego sprzętu elektronicznego i AGD.

Pojemnik brązowy oznaczony napisem „BIO”

Wrzucamy: Nie wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki itp.),- gałęzie drzew i krzewów,- skoszoną trawę, liście, kwiaty,- trociny i korę drzew,- resztki jedzenia. - kości zwierząt,- odchodów zwierząt,- popiołu z węgla kamiennego,- leków,- drewna impregnowanego,- płyt wiórowych i MDF,- ziemi i kamieni,- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

Odpady niebezpieczne nie do pojemników

Zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po środkach ochrony roślin, a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) oddajemy w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach, aptekach oraz punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. Informację o punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych znajdziemy na stronie internetowej gminy.

Opracowanie: Barbara Chrzanowska

Foto: By Patrick – Patrick - Canon PowerShot A200., CC BY-SA 3.0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=259534

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx