Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konkurs „Dziennikarze dla Klimatu”, czyli interesująco, rzetelnie i z pasją o klimacie. Główna nagroda 5 tysięcy euro

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG SDP wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) organizują ogólnopolski konkurs „Dziennikarze dla Klimatu”.

Nagrodami uhonorowani zostaną autorzy prac publicystycznych, którzy w najbardziej interesujący i rzetelny sposób przedstawią problemy, konsekwencje i zagrożenia zmieniającego się klimatu. Prace powinny przyczyniać się do popularyzacji idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii i edukacji społeczeństwa (więcej o kryteriach oceny w regulaminie konkursu).

Początek debaty nad koniecznością podjęcia międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu sięga lat 70. W 1988 r. został powołany Międzynarodowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC), któremu powierzono zadanie prowadzenia prac badawczych i opracowywanie raportów, na podstawie których można by inicjować działania i wyznaczać ramy polityki przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

W 1989 r. – za przyczyną publikacji pierwszego raportu IPCC – rozpoczęły się negocjacje pierwszego międzynarodowego porozumienia: Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu. Porozumienie zostało podpisane w 1992 roku podczas Konferencji – Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro, zaś w 1997 roku uzupełniono konwencję Protokołem z Kioto. Państwa-sygnatariusze obu dokumentów zobowiązały się dążyć do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Prof. Maciej Nowicki wspomniał o znaczeniu Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu dla całego procesu ochrony klimatu Ziemi.

Jak konsekwentnie podkreślają polscy przedstawiciele podczas debat klimatycznych w Unii Europejskiej oraz na forum ONZ, przeciwdziałanie zmianom klimatu będzie skuteczne o ile będzie wysiłkiem globalnym, dlatego zarówno działania adaptacyjne jak i zobowiązania redukcyjne muszą być podejmowane przez wszystkie kraje świata.

– To już najwyższy czas, żeby wypracować nowe globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji CO2. Podczas tegorocznej konferencji COP w Warszawie podejmiemy wszelkie wysiłki na rzecz ustanowienia ram dla nowego porozumienia i zdefiniowania tych wszystkich działań, które są konieczne do jego zawarcia w 2015 r. Liczę, że państwa konkurs przyczyni się do rzetelnej dyskusji w mediach o klimacie i potrzebie jego ochrony. Taka dyskusja jest nam bardzo potrzeba – powiedziała Beata Jaczewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Na arenie międzynarodowej ważną rolę odgrywają ekologiczne organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony klimatu. Starają się oddziaływać na rządy, biznes i miliony obywateli, aby ograniczyć wpływ człowieka na globalny klimat. Rolę NGO-sów omówił podczas konferencji prasowej dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju: – Działania na rzecz ochrony klimatu nie mogą być jedynie postrzegana przez pryzmat bieżącego interesu tych czy innych wpływowych grup. Muszą się one wpisywać w nowoczesne myślenie o przyszłości i to zarówno dla budowania konkurencyjnej gospodarki jak i także tworzenia odpowiedniej jakości środowiska dla naszych dzieci i wnuków z dbałością o zachowanie podstawowych systemów przyrodniczych podtrzymujących życie na Ziemi. A takim jest klimat globalny.

Coraz częściej dostrzegamy zmiany klimatu. Czekać nas może więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Red. Katarzyna Dowbor, ambasadorka konkursu namawiała do codziennych działań sprzyjających naszej przyrodzie: – Kocham przyrodę i z przerażeniem patrzę jak my ludzie jej nie szanujemy. Czasem tak drobny wysiłek z naszej strony jak wymiana żarówek w domu na energooszczędne ,czy używanie ekologicznych wielorazowych toreb na zakupy może pomóc Ziemi.

Przedstawiciele Klubu EKOS zachęcali do udziału w konkursie. Czekamy na ciekawe artykuły, dobre audycje radiowe i telewizyjne, autorów, rzetelnych, potrafiących „odpowiednie dać rzeczy słowo”. Potrzebujemy mediów, ich publikacje mają duże znaczenie dla zrozumienia przez społeczeństwo zawiłości gospodarczych, społecznych, politycznych jakie niosą zmiany klimatu. Poszerzają w społeczeństwie wiedzę o zagrożeniach klimatycznych i jak dalej żyć w zgodzie i harmonii ze środowiskiem.

Informacje o konkursie i regulamin na stronie internetowej 

www.dziennikarzedlaklimatu.pl

Informacja i kontakt dla mediów

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. kom.: 515 111 490

tel.: (22) 663 12 33

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx