Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Agroturystyka to też biznes

Agroturystyka to też biznes
Poradnik Fundacji Wspomagania Wsi.

Agroturystyka to też biznes
 


Agroturystyka to też biznes
Janusz Majewski
Fundacja Wspomagania Wsi, Wydanie V
© Copyright by Fundacja Wspomagania Wsi

Drogi Czytelniku,

jeśli jesteś rolnikiem, mieszkasz na wsi, masz duży dom albo ładnie położony kawałek terenu i zastanawiasz się, w jaki sposób mógłbyś polepszyć swoją sytuację finansową — może powinieneś pomyśleć o biznesie turystycznym. Takich osób w Polsce jest więcej i właśnie dla nich napisaliśmy ten poradnik. W trakcie naszych podróży po Polsce spotykaliśmy ludzi, którzy mają kilka pokoi lub nawet cały wolny, nie użytkowany dom, i nie przyszło im na myśl, że mogą mieć z tego pieniądze.

Zakładamy, że nie masz żadnych doświadczeń w obsłudze turystów. Dlatego krok po kroku będziemy się zastanawiać, co należy zrobić, aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Nie jesteśmy zwolennikami turystyki za wszelką cenę. Tak więc najpierw rozważymy wszystkie "za i przeciw" prowadzenia biznesu turystycznego, dostarczając niezbędnych informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję, czy warto zaczynać. Jeśli w rezultacie stwierdzisz, że jest to odpowiednia dla Ciebie działalność, przejdziemy do następnego etapu wtajemniczenia — przedstawimy sposoby prowadzenia biznesu turystycznego. Skoro inni robią to już kilka lub kilkanaście lat, spróbujmy skorzystać z ich doświadczeń.

Sądzimy, że po przeczytaniu poradnika i zastosowaniu wybranych rozwiązań we własnym biznesie będziesz dostatecznie przygotowany, by go poprowadzić. Jednak pamiętaj: nasz poradnik to tylko podstawowy kurs budowania sukcesu w branży turystycznej na wsi. Z konieczności pominęliśmy wiele zagadnień; ich lista jest długa i obejmuje między innymi: wyżywienie, przepisy prawne (w tym: podatki, wymagania sanitarne, sporządzanie i realizację umów), ubezpieczenia, formy organizowania się gospodarzy, organizację pracy, marketing, rachunkowość, estetykę wnętrz i otoczenia. Wybraliśmy te zagadnienia, które są niezbędne dla zorientowania się w naturze problemu.

Uważamy, że jeśli innym się udało, należy spróbować.

Życzymy powodzenia!

W poradniku znajdziesz następujące rozdziały:

  • Co to jest agroturystyka? [korzyści, czy to biznes dla Ciebie]

  • Krok pierwszy: czego oczekuje turysta? [w regionie i we wsi, w gospodarstwie, w rodzinie]

  • Krok drugi: przygotowanie noclegów [pokoje, mieszkanie wczasowe, domek letniskowy, pola kempingowe, kwatery grupowe, pomieszczenia towarzyszące oraz wymagania ogólne dla wszystkich pomieszczeń i kategoryzacja wiejskiej bazy noclegowej]

  • Krok trzeci: analiza mocnych i słabych stron naszej oferty

  • Krok czwarty: zdobywamy rynek [klienci, jak reklamować agroturystykę, pośrednictwo, ceny, rentowność, koszty, biznesplan, prognoza przepływu płatności]                       

  • Dlaczego warto się stowarzyszać? 

 

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx