Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

3 Tabor w Chmielu


3 Tabor w Chmielu to tygodniowa, terenowa „szkoła tradycji”, mająca wielowymiarowy charakter, przede wszystkim edukacyjno-popularyzacyjny, artystyczny, integracyjny i społeczny, skierowany do wszystkich zainteresowanych nauką zanikających tradycyjnych form tańca i śpiewu, z szeroko pojętego regionu Podkarpacia, Pogórza Karpackiego i Bieszczad.
 
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/119524181_3291645050927714_6863752063580028144_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=340051&_nc_ohc=dlsShemX5DoAX8IxPC4&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=4b12b9205e090441d41daf703f804f23&oe=5F886D49
 
Na tegorocznym Taborze w Chmielu skupiać się będziemy na tańcach Podkarpacia, Pogórzan i Bojków. Każdego dnia planujemy po 2 godz. warsztatów w dwóch grupach dla początkujących i dla zaawansowanych.
 
• WARSZTATY TAŃCA
- Tradycyjne roztańczenie dla początkujących
Podczas warsztatów uczestnicy opanują w stopniu podstawowym tańce wykorzystujące kroki m.in. chodzonego, wolnego, krakowiaka, sztajerka, polki, walczyka, drąga, tramlę, hacioka oraz elementów z nimi związanych takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju ozdobników w tańcach spotykanych na obszarze dawnej Galicji. Na warsztatach pojawią się także tańce układowe wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub w ich wielokrotności, które zatańczymy dzięki poznanym wcześniej krokom.
 
- Tańce dla bardziej zaawansowanych
Podczas warsztatów poznamy i nauczymy się tańców trudniejszych wymagających już większej wprawy i płynnego tańczenia w parze w metrum dwu i trój dzielnym m.in. podkarpacką polkę z nogi, gorlicką polkę kulawą, uciekany, taniec łuźniański czy polkę pogórzańską. Będziemy także doskonalili umiejętności w zakresie płynnego tańczenia i wirowania w parze ( w cztery strony) wraz ze stosowaniem ozdobników i wiejskich manier wykonawczych. W nauce będziemy się wspierali materiałami archiwalnymi audio/video.
 
Warsztaty poprowadzą Bogumiła i Piotr Zgorzelscy z Akademii Tańca Tradycyjnego
https://www.facebook.com/akademia.tanca.tradycyjnego/, którzy uczyli się bezpośrednio od najstarszej generacji wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka i tańcami ludowymi.
 
• WIECZORNE SPOTKANIA I POGAWĘDKI
Uczestnikom spotkania chcemy pokazać, iż pieśni, tańce, obrzędy, sztuka, wplecione w rytm życia stanowiły niegdyś jego integralną część i do dnia dzisiejszego z owym dziedzictwem możemy się jeszcze spotkać. Podczas tych spotkań prezentować będziemy stare dokumenty, archiwalne i współczesne nagrania filmowe i muzyczne.
 
• WARSZTATY ŚPIEWU
Na warsztatach pojawi się repertuar pieśni świeckich, zwłaszcza z Podkarpacia i Pogórza, po to byśmy mogli wspólnie zaśpiewać z kapelą podczas finałowej potańcówki. Zajęcia opierać się będą na ćwiczeniach emisyjnych, oddechowych oraz lokalnej manierze wykonawczej. Każdego dnia planujemy 1,5 godzinne warsztaty.
 
• WIECZORNE ZABAWY TANECZNE
Wieczorne zabawy, w których każdy będzie mógł uczestniczyć (wstęp wolny), będą dobrą okazją do wspólnego spotkania uczestników Taboru z okolicznymi mieszkańcami. Do tańca zagrają kapele z Podkarpacia .Więcej szczegółów wkrótce.
 
UCZESTNICTWO

• POD DACHEM - Uczestnicy obozu, prócz uczestnictwa w warsztatach i potańcówkach, w cenie mają również zapewnione pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) a także zakwaterowanie w wieloosobowych pokojach wraz z innymi uczestnikami Obozu.
Koszt: 1000 zł - Ilość miejsc ograniczona!

• POD CHMURKĄ - Osoby uczestniczące w tej formie mogą brać udział we wszystkich warsztatach i potańcówkach odbywających się w czasie trwania Taboru, a także rozbić namiot na jego terenie i korzystać z łazienki na terenie gospodarstwa.
Koszt: 400 zł

• W STODOLE - Osoby uczestniczące w tej formie mogą brać udział we wszystkich warsztatach i potańcówkach odbywających się w czasie trwania Taboru. Dodatkowo mogą spać na stryszku stajni - na znajdującym się tam materacu i korzystać z łazienki na terenie gospodarstwa. Osobom korzystającym z tej opcji zalecamy wzięcie grubego śpiwora - gdyż stajnia ma jedną na stałe otwartą ścianę, oraz maty do spania - materace nie mają poszewek.
Koszt: 500 zł

• NA DZIONEK - Uczestnictwo we wszystkich warsztatach jednego dnia.
Koszt: 100 zł.
 
 
Gwarancją uczestnictwa: Jest kontakt z organizatorem i wpłata 50% wartości zadatku.
Jakub Krzeszewski
mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 510897201
Numer Konta:
21 1140 2017 0000 4302 1293 7598

Organizatorzy: Akademia Tańca Tradycyjnego i U Prezesa

Źródło: Facebook

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx