Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jarmark Jagielloński w Lublinie. Trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej

16-18 sierpnia 2019
Stare Miasto i Błonia w Lublinie

 

Spotkanie z kulturą tradycyjną, muzyką i sztuką ludową. Spektakle i prezentacje, warsztaty i jarmarkowe podwórko pełne gier i zabaw z czasów kiedy jeszcze nikt nie słyszał o telefonie komórkowym. Wszystko to na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie! Zapraszamy 16-18 sierpnia 2019 na lubelskie Stare Miasto.

Jarmark Jagielloński to niezwykle barwne wydarzenie, podczas którego miasto tętni niesamowitą energią pochodzącą od ludzi z wielu krajów Europy. Na Festiwal zapraszani są bowiem artyści, twórcy ludowi i rzemieślnicy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy czy Węgier. Nie są to osoby przypadkowe a starannie dobrani, autentyczni twórcy, kontynuujący  rodzinne i regionalne tradycje.

re:tradycja z Dorotą i Henrykiem Miśkiewiczem oraz Katarzyną Groniec

Jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego są koncerty. Muzyka tradycyjna prezentowana jest zarówno na dużej scenie festiwalu, jak również podczas nocnych potańcówek, ale także za dnia na uliczkach Starego Miasta, między stoiskami rzemieślników.

Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. Dotychczas na scenie spotkali się między innymi Wojtek Mazolewski i Kapela Jurka Wrony, Włodek Pawlik z Janiną Chmiel i Kapelą Butrynów, Barbara Wrońska i Anna Chuda czy Kayah i Teresa Mirga. W sierpniu tego roku na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpi m.in. Dorota i Henryk Miśkiewicz z panią Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, czy też Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody. Zobaczymy też Adama Bałdycha i Krzysztofa Dysa, grających muzykę radomską wspólnie z Kapelą Jana Kmity. Brodka zmierzy się natomiast z muzyką z Beskidu Żywieckiego. Wystąpi wspólnie z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

Pszczelarstwo tematem przewodnim tegorocznej edycji

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego będzie pszczelarstwo. Poznajemy bliżej pszczoły, które w przyrodzie tworzą niezwykłe zharmonizowany, uporządkowany układ. Ich życie i praca stają się inspiracją dla artystów sztuki współczesnej oraz artystów ludowych. Motywy pszczele zajmują ważne miejsce także w przypowieściach, wierzeniach czy pieśniach obrzędowych. Zetkniemy się więc z pszczołami na różnych płaszczyznach, także podczas Letniej Szkoły Pszczelarstwa. Czterodniowe warsztaty obejmą zagadnienia dotyczące zakładania pasieki, hodowli pszczół, budowy poszczególnych rodzajów uli, jak i produkcji wyrobów na bazie surowców pozyskanych od owadów: pyłków, mleczka, wosku czy miodu. Zapisy już wkrótce.

Dokładny program już na stronie

Festiwal jest okazją do poznania tradycyjnych rzemiosł i technik, tym bardziej, że wystawcy przy swoich stoiskach prowadzą także pokazy oraz warsztaty rękodzieła. Przyjeżdżając na Jarmark mamy okazję zapoznać się z budową krosien tkackich i spróbować utkać swój własny chodnik, przy spotkaniu z garncarzami gwarantowany jest kontakt z gliną i kołem garncarskim, a plecionkarstwo odkryjemy nie tylko w odsłonie wikliniarskiej, ale także tej korzystającej ze słomy, rogożyny, korzenia sosny czy liści kukurydzy.

Na rodziny z dziećmi czeka podczas festiwalu niecodzienne miejsce nazwane Jarmarkowym Podwórkiem. To przestrzeń skrywająca wiele gier tradycyjnych oraz zabawek ludowych, których widok ucieszy nie tylko najmłodszych, ale także przywoła wspomnienia z dzieciństwa rodziców i dziadków.

Jarmark Jagielloński to trzy dni intensywnie spędzonego czasu. Coś dla siebie znajdą tu rodziny z dziećmi, miłośnicy sztuki, rzemiosła i muzyki. Program edukacyjny wypełniony warsztatami śpiewu, rękodzieła, tańca czy gry na instrumentach, zadowoli szerokie, ale i wymagające grono odbiorców.

Spotkajmy się w Lublinie i razem odkryjmy wszystkie kolory tradycji. Poznajmy to, co piękne.

Program festiwalu dostępny TUTAJ.

Źródło: https://jarmarkjagiellonski.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx