Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

56. Tydzień Kultury Beskidzkiej

 

27 lipca – 4 sierpnia 2019

Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim

Ujsoły, Jabłonków, Istebna, Bielsko-Biała

 

Piyknie wos pytomy na 56. Tydzień Kultury Beskidzkiej!

Po raz kolejny w Beskidach rozpoczyna się wielkie święto folkloru. Około 100 zespołów, czyli niemal 4000 wykonawców i blisko 200 000 widzów. Impreza ta jednoczy aż tylu ludzi wokół pięknej idei – pielęgnowania tradycji rodzimej kultury.

Na przełomie lipca i sierpnia w ośmiu miejscowościach – od Wisły, przez Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Ujsoły, Istebną, po czeski Jabłonków – rozbrzmiewać będzie ludowa muzyka, zawirują w tańcu zespoły polskie, przede wszystkim góralskie, a także te z najodleglejszych zakątków świata.

W tym roku świętowane będą dwa znaczące i wymowne jubileusze, złote i perłowe gody dwóch TKB-owskich konkursów. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu odbędzie się już po raz pięćdziesiąty, natomiast po raz trzydziesty rozpoczną się – tym razem w Wiśle – Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Jeszcze zanim dźwięk trombity i pieśń Adama Niedoby Szumi jawor obwieszą początek TKB, 26 lipca, o godz. 18.00 w piątek w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem odbędzie się jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia FFGP, pod tytułem „Karpacka dusza”. Czternaście regionalnych zespołów pieśni i tańca połączy swoje siły. Wspólnie muzykować będą ich kapele. Swój popis dadzą też beskidzcy dudziarze i heligoniści. Reżyserem widowiska jest Adam Adamowski, choreograf ZPiT Żywczanie.

Zmagania konkursowe zespołów biorących udział w 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich potrwają w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem od 27 do 30 lipca. W tym roku swój udział zgłosiło 28 grup. O Złote Żywieckie Serca rywalizować będą górale żywieccy, śląscy, biali, czarni, babiogórscy, podhalańscy, łąccy, czadeccy oraz Łemkowie, a także przedstawiciele Lachów limanowskich, sądeckich i szczyrzyckich.

W Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle rozpoczną się z kolei jubileuszowe 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Weźmie w nich udział 13 zespołów zagranicznych. W tym roku najdłuższą drogę na festiwal pokonają zespoły z obu Ameryk – Południowej i Północnej – Chile i Kanada. W programie jest Turcja, Gruzja i kilka grup bałkańskich: Albania, Macedonia, Serbia. Będzie też Chorwacja. Swoje programy pokażą również Czesi, Słowacy, Rumuni i Węgrzy. Polskę reprezentować będą w tym konkursie zespoły: Andrychów z Andrychowa, Mystkowianie z Mystkowa i Rzeszowiacy z Mielca.

Z okazji 30-lecia MSF pod koniec pierwszego dnia – 31 lipca, w środę – odbędzie się wspólny koncert Trebuniów-Tutków oraz Qintetu Urmuli, zatytułowany „Duch gór”. Gruziński zespół wystąpi jeszcze w Żywcu (30 lipca), Szczyrku (1 sierpnia), Makowie Podhalańskim (2 sierpnia). Zagra też w ramach koncertu „Folkowe klimaty” na estradzie w Oświęcimiu. Ten koncert rozpocznie się 3 sierpnia o g. 18.00, wystąpią też Agata Siemaszko z zespołem oraz Future Folk.

Jak co roku planowane są wspaniałe korowody zespołów. Pierwszy przejdzie ulicami Wisły (27 lipca g. 15.30) i zainauguruje TKB. Kolejne odbędą się w Szczyrku (28 lipca g. 15.00), Istebnej (28 lipca g. 15.30), Żywcu (2 sierpnia g. 11.00), znowu w Wiśle (z okazji finału MSF, 3 sierpnia g. 11.00) oraz w Jabłonkowie (4 sierpnia g. 12.00).

Program TKB 2019 wzbogacają również Targi Sztuki Ludowej, odbywające się jak zawsze na żywieckim Rynku. W tym roku swoje wyroby zaprezentuje ponad 30 wystawców reprezentujących takie dziedziny sztuki, jak rzeźbiarstwo w drewnie i kamieniu, zabawkarstwo ludowe, zdobnictwo bibułkowe, hafciarstwo.

Zapraszamy nie tylko na koncerty na głównych estradach, ale też na 25. Festyn Istebniański w Istebnej (27–28 lipca), podczas którego (w niedzielę) gospodynie z lokalnych kół gospodyń wiejskich rywalizować będą w konkursie kulinarnym, 72. Gorolski Święto w czeskim Jabłonkowie (2–4 sierpnia), gdzie m.in. można zobaczyć tzw. wozy alegoryczne oraz 41. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (3–4 sierpnia), podczas których zapłonie wspaniała trzydziestometrowa huda.

Jeśli ktoś ma ochotę na tańce, zapraszamy z kolei 27 lipca na Wiślańską Binę w Parku Kopczyńskiego.

Warto też wspomnieć, że Poczta Polska wydała właśnie znaczek Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wszedł do obiegu 19 czerwca. Przedstawiono na nim wizerunek klepoka – drewnianego ptaszka, symbol TKB, namalowany przez prof. Michała Klisia. Znaczek został wyemitowany w bardzo dużym nakładzie – aż 3 miliony sztuk. Będzie więc w obiegu przez 2–3 lata. Oprócz znaczka ukazała się koperta pierwszego dnia obiegu FDC z okolicznościowym stemplem. Pod każdą ze scen ustawione będą stoiska Poczty Polskiej, na których nabędziemy znaczek, koperty, a także pocztówki z okazji 56. TKB. To doskonała okazja do wysłania wakacyjnej kartki z okolicznościową pieczęcią. Bo przecież TKB to najlepszy folklorystyczny urlop.

Na wszystkie koncerty TKB (oprócz Gorolskigo Święta) wstęp wolny.

***

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Źródło: http://rok.bielsko.pl/tkb.php

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx