Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dźwięki Adwentu czyli powrót lubelskiej ligawki

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w ramach cyklu Lubelska Scena Tradycji zaprasza na wyjątkowe spotkanie poświęcone adwentowej tradycji gry na ligawce w regionie lubelskim.

ligawka_plakat_www

Ligawka to długa drewniana trąba, wykonywana zazwyczaj z drzewa lipowego lub wierzbowego. Grano na niej w okresie Adwentu przed wschodem i zachodem słońca. Dźwięk ligawki miał symbolizować koniec świata i trąbienie Archanioła na Sądzie Pańskim, a mieszkańcom zapowiadać narodzenie Jezusa Chrystusa. Nazwa pochodzi od legania, czyli opierania instrumentu (zwykle na płocie) podczas trąbienia.

Zwyczaj adwentowego grania na ligawce do dziś spotykany jest w północno-wschodnich i wschodnich regionach Polski (głównie Mazowsze i Podlasie). Jak wskazują źródła oraz pamięć starszych mieszkańców, tradycja ta znana była również w miejscowościach położonych na południe od Lublina m.in. w Sporniaku i Motyczu. W ostatnich latach we wspomnianych wsiach podjęto próbę reaktywacji tego zapomnianego zwyczaju.

W programie:

• Co wiemy o „legowaniu” na Lubelszczyźnie? O adwentowej grze na ligawie w źródłach i wspomnieniach – dr Agata Kusto (UMCS)

• Ligawa. Budowa oraz technika gry – prezentacja instrumentu wykonanego przez ucznia Lubomira Ziółka pod okiem mistrza Andrzeja Klejzerowicza w ramach projektu Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

• „Legowanie” na Placu po Farze

13 grudnia 2018 (czwartek), g. 18.30
Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Wstęp wolny

* * *

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl

Pomysłodawca i koordynator cyklu: Krzysztof Butryn
Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Restauracja Sielsko Anielsko Lublin

Zrealizowano ze środków Miasta Lublin.

Źródło: http://zgstl.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx