Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Magia Folkloru podczas siedemnastego Światowego Przeglądu „Integracje”

Park Cytadela dzięki trzystu tancerzom z różnych zakątków świata nabierze jeszcze bardziej magicznego klimatu. Właśnie tam będzie miał miejsce finał siedemnastej edycji Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje”. Festiwal odbędzie się w terminie 12 – 20 sierpnia w Poznaniu oraz kilku innych wielkopolskich miastach.

file-20150729-1328n8u3wsv3hygj

W festiwalu wezmą udział grupy z Chin, Indii, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy i Polski. Przegląd rozpocznie się w sobotę, 12 sierpnia występami w Luboniu i Grodzisku Wielkopolskim. Koncert inauguracyjny w Poznaniu w Parku Dąbrowskiego przy Starym Browarze oraz kolorowy korowód ulicą Półwiejską odbędą się w poniedziałek, 14 sierpnia. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą jeszcze Swarzędz, Leszno, Wronki, Wrześnię i Nowy Tomyśl. Całość zwieńczy plenerowy magiczny koncert finałowy, który odbędzie się w niedzielę, 20 sierpnia o godzinie 21:00 w Parku Cytadela przy Dzwonie Pokoju i Przyjaźni między Narodami. Poza tym, czekają nas wieczory narodowe, warsztaty dla dzieci, wystawy oraz turniej sportów tradycyjnych – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

file-20150729-13278kbfsdpflhhh

Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników. Podczas koncertu finałowego prezentowane są najlepsze punkty programu zespołów, a do jego organizacji buduje się kilka scen, wykorzystuje kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów. – Na miejsce koncertu wybieramy co roku inne miejsce, które stanowi urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. - W tym roku koncert odbędzie się w przepięknym, przepełnionym historią Parku Cytadela. Tchnięcie w to miejsce ducha folkloru zapewni spektakularny i magiczny efekt – dodaje Majchrowicz. Z tego powodu, tegorocznej edycji festiwalu przyświecać będzie hasło „Magia Folkloru”.

Ludowa przechadzka

Organizatorzy Światowego Przeglądu Folkloru Integracje zapraszają do wspólnego zwiedzania miasta „tanecznym krokiem”. Przechadzka ludowa odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia o godzinie 11:00. Punkt startowy zaplanowany jest na Placu Wolności w Poznaniu.

W 2015 roku do bogatego programu Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje” dołączyło nowe wydarzenie – spacer ludowy, organizowany wspólnie przez Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu oraz Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF. Celem tegorocznego spaceru zatytułowanego „Tanecznym krokiem przez Poznań” jest ukazanie miejskiej przestrzeni, jako sceny dla tańca. - Chcemy pokazać, że taniec może odnaleźć dla siebie miejsce wszędzie - w budynkach specjalnie do tego przeznaczonych, jak i tych, które nie były w tym celu projektowane - w teatrach, kamienicach, na salonach, na placach, ulicach czy w parkach – mówi Alina Kucharska, główna organizatorka przechadzki.

file-20150729-1322aclsa3b4lkdc

Oprócz członków Zespołu Tańca Ludowego „Poznań” AWF w barwnych ludowych strojach, uczestnicy spaceru będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się także tancerzom, reprezentującym inne gatunki tańca. - Odbędziemy ponownie podróż w czasie i przestrzeni, ale tym razem będzie to podróż jeszcze bardziej różnorodna i jeszcze bardziej kolorowa. – mówi Alina Kucharska.

- Dzięki temu pokażemy, że taniec, oprócz niejednego swego oblicza, pełni również różne funkcje: jest formą sztuki, terapii, przedmiotem studiów, sposobem na utrzymywanie dobrej kondycji, czymś co niesie ze sobą możliwości poznawania świata i ludzi - dodaje. Uczestnicy spaceru zostaną zaproszeni do wspólnej, tanecznej zabawy, będą mieli okazję przymierzyć wianki i czapki, które są elementami strojów ludowych, a na koniec czekać będzie na nich smaczna niespodzianka według receptury kurpiowskiej.

Zdjęcia z z zeszłorocznej wycieczki 

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl 

file-20150729-13043zzugbere6mc

Źródło: http://www.festiwal.awf.poznan.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx