Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

IX edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep – „Wertepowe strony świata”

To już dziewięć lat, od kiedy Wertep wędruje i zaraża teatralną magia mieszkańców południowych krańców naszego województwa, z okolic Puszczy Białowieskiej. Ten rok będzie wyjątkowy, nie tylko ze względu na starannie dobrany repertuar, ale też dlatego, że po raz pierwszy festiwal potrwa nie dwa, a trzy weekendy: w dniach 28-30 lipca oraz 3-6 i 12-13 sierpnia 2017.

W tym czasie zaproszeni artyści performerzy odwiedzą następujące miejscowości: 28.07 (piątek) Stary Dwór (nad Zalewem Siemianówka);  29.07 (sobota) NAREW,  30.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (czwartek) POLICZNA; 4.08 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE; 5.08 (sobota) ORLA; 6.08 (niedziela) HAJNÓWKA; 12.08 KLESZCZELE; 13.08 BIAŁOWIEŻA.


- Do tegorocznej edycji udało nam się zaprosić artystów, którzy z różnych względów nie mogli nas odwiedzić wcześniej. Jak choćby Deborah Hunt, mieszkającą w Puerto Rico (a pochodzącą z Nowej Zelandii) artystkę, która na Wertepie zaprezentuje „Dance Macabre” – paradę z wykorzystaniem barwnych masek, wielkich marionetek. Będzie też wspaniały gdański teatr Feta. Na Wertepie zaprezentują dwa spektakle: „Gość z Planety 326” i „Mene, tekel, fares”  („Policzono, zważono, rozdzielono”). Inspiracją do stworzenia tego drugiego spektaklu plenerowego był „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, wybitne dzieło malarstwa gotyckiego, najcenniejszy eksponat Muzeum Narodowego w Gdańsku. Ten obraz o niezwykle burzliwej historii stał się pretekstem do zastanowienia, co dla współczesnego człowieka znaczą takie słowa, jak „piekło”, „niebo” – opowiada Dariusz Skibiński, organizator festiwalu. – Ale ta edycja to dla nas także powroty – i te artystyczne, ale i do miejsc. Wracamy ze spektaklami do Białowieży, ponownie zagramy w Kleszczelach. Wertep się rozrasta. To nie będą już dwa letnie weekendy, ale trzy.

Jak podkreśla Dariusz Skibiński tegoroczny program jest jak co roku skierowany do najmłodszej publiczności, ale dużo w nim też propozycji dla widza bardziej wyrobionego teatralnie.

- Wszystkie przedstawienia przez zaproszeniem do nas widzieliśmy wcześniej na innych festiwalach, pokazach. Ale i program mogliśmy przemyśleć, dzięki otrzymywaniu trzyletniej dotacji z Ministerstwa Kultury. To na przykład dzięki temu będziemy gościć Deborah Hunt, wcześniej mogliśmy zabukować petersburską grupę Mr Pejo, który do nas przyjedzie ze swoim wyjątkowym spektaklem „Mignone” granym w pierwszym, najlepszym składzie – podkreśla Dariusz Skibiński.

W tym roku w każdej z miejscowości znajdziemy coś interesującego. W Orli w Starej Synagodze pieśni inspirowane wielokulturowością i różnymi religiami Podlasia wyśpiewa Karolina Cicha i Elżbieta Rojek.

Z Francji przyjadą Le Cirque Jafarson ze swoim spektaklem „Scaena”. Trójka tancerzy-akrobatów, trzy osobowości, trzy choreografie, jeden performance, ale za każdym razem inny. Choć choreografie nie powstają w trakcie pokazów, to jednak zawsze artystom udaje się „wpleść” otoczenia w ich pokaz, miejsce występu stanowi składową część pokazu. Widzowie w czasie Wertepu zobaczą zapierające dech w piersiach cyrkowe akrobacje, które w połączeniu z tańcem zachwycą młodych i starszych widzów.

Na Wertepie będzie też Lwowski Teatr Woskresinnia z Ukrainy. Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy spektakl Wiśniowy Sad zrealizowany na podstawie arcydzieła Antoniego Czechowa, Teatr Woskresinnia sięga do literackiego wyznania genialnego pisarza; jednej z najbardziej wzruszających, najbardziej ujmujących biografii, którą przedstawił w dramacie Mewa (premiera w1896 r.) Mewa na pozór opowiada o chłopcu, którego całą seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Ale właściwie sztuka jest komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. U Czechowa nie ma niczego wprost. Zachowania postaci są wiotkie i niedookreślone. Motywacje działania trochę rozpuszczone w ogromie zjawisk towarzyszących ludzkim losom. Przedstawione sceny z życia wiejskiego tworzą atmosferę nostalgii za czymś pięknym. W spektaklu obserwować można ciągłe, swobodne odsłanianie się charakterów, skoordynowany rytm nastrojów, wzrastającą bliskość i uczuciowość wobec ludzi przedstawionych w sztuce pogłębione wzruszeniem zrozumienie ich świata, jakbyśmy sami uczestniczyli w ich doświadczeniu. Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość interesującej ekspresji Teatru Woskresinnia.

Spektakl zdobył Grand Prix na XXI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża"  w Brześciu. W 2010 roku Grand Prix tego Festiwalu Teatr Woskresiennie otrzymał za spektakl "Wiśniowy Sad".

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Wertep” to uznana i niezwykle ceniona w woj. podlaskim impreza kulturalna, organizowana na terenie miejscowości leżących w obrębie Puszczy Białowieskiej. Dzięki „Wertepowi” przez trzy letnie weekendy mieszkańcy kilku miejscowości (głównie powiatu hajnowskiego i bielskiego w woj. podlaskim), jak też i turyści oraz pasjonaci teatru mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa w przedstawieniach i wydarzeniach teatralnych na najwyższym poziomie artystycznym.

IX Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP objęty jest Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jerzego Leszczyńskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego.

Więcej szczegółowych informacjach o wielu innych, niezwykle ciekawych przedsięwzięciach znajdziecie Państwo na: http://wertepfestival.pl

Źródło: https://www.wrotapodlasia.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx