Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Promocja publikacji „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej” w skansenie w Kolbuszowej

Od 6 lat Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej prowadziło badania terenowe. 22 grudnia w skansenie odbędzie się prezentacja książki podsumowującej pracę etnografów, folklorystów, kulturoznawców oraz etnomuzykologów.

Projekt „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej” był prowadzony w latach 2008-2014 w regionach: leżajskim, niżańskim, bojanowskim, ropczyckim, mieleckim i kolbuszowskim.

Opiekunem naukowym projektu jest dr Krzysztof Ruszel. Celem badań było poznanie źródeł kultury ludowej wsi zachowanych na terenach Puszczy Sandomierskiej.

Badacze szukali śladów dawnych tradycji rzemieślniczych, słuchali wspomnień najstarszych mieszkańców wsi, fotografowali zachowaną architekturę oraz to jak dziś obchodzone są doroczne święta.

Podsumowaniem trwających sześć lat badań terenowych i naukowych jest publikacja „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej”, której promocja odbędzie się 22 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 w szkole z Trzebosi na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W programie:

- prezentacja książki, której dokona dr Krzysztof Ruszel

-dyskusja panelowa „Między tradycją niepotrzebną a potrzebą tożsamości – nowa lokalność regionu w świetle badań Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej 2008-2014” z udziałem prof. dr. hab. Jana Adamowskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr. hab. Włodzimierza Mędrzeckiego z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i dr. Krzysztofa Ruszla z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Debatę poprowadzi prof. dr hab. Jan Święch z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

-na zakończenie „po staremu” i „po staremu na nowo” zagrają Jan Marzec – skrzypek z Kosów oraz kapele „Kocirba” i „Hadra”.

Serdecznie zapraszamy na to etnograficzne spotkanie!

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.


Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx