Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty, koncerty i wystawę w Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA ma przyjemność zaprosić na cykl warsztatów wokalno – instrumentalnych, prowadzonych przez muzykanckich nestorów dawnej bojkowskiej kapeli "Susidojki" oraz członków Rodzinnej Kapeli Wasilewskich ( twórców zespołów: Transkapela, Kwartet Wiejski, Nikifolk), a także na towarzyszące im koncerty, spotkania i wystawę fotograficzną.

Tematem wiodącym tych wydarzeń jest spuścizna tradycji muzycznych bieszczadzkiej Bojkowszczyzny z dorobku artystycznego istniejącego do lat 80, rusińskiego zespołu ludowego „Susidojki”.

W roku 1947, w trakcie ostatnich przesiedleń ludności Bieszczad w ramach akcji Wisła, część mieszkańców okolic Terki i Bukowca znalazła się na Mazurach i Warmii, gdzie następnie została zasiedlona. Wśród nich były dwie muzykanckie rodziny z Bukowca- Hodowańców i Łesyków. To z ich sąsiedzkiego grania na bieszczadzkiej Ojcowiźnie, a potem na Warmii zrodził się zespół „Susidojki”. Wspólnie koncertowali na różnych scenach, uczestnicząc w festiwalach ukraińskich i polskich przez prawie dwie dekady. W swoim repertuarze zawarli w dużej mierze muzykę zapamiętaną ze stron rodzinnych: kołomyjki, poleczki, kozaki, walczyki.

O wyjątkowości i wartości dorobku artystycznego zespołu "Susidojki" świadczyć może fakt, że był on częstym gościem cyklicznych audycji Pr.1 Polskiego Radia, a ich tradycyjne Bojkowskie utwory znalazły się w kilku wydawnictwach płytowych - m.in.: w latach 70 na płycie Polskich Nagrań „Od poleczki do poleczki”, w r.1986 na płycie Poljazzu: „Połoniny pieśni Bojków i Łemków, a w r.2013 na płycie Polskiego Radia w serii Muzyka Źródeł.

 Po latach  muzyka zespołu „Susidojki” wróciła i rozbrzmiewa na nowo z inicjatywy członków rodziny Wasilewskich. Ten kolejny w historii zespołu „mariaż rodzin” trwa od kilku lat. Wspólnie koncertują, a także uczą młode pokolenia melodii i pieśni  regionu dawnej karpackiej Bojkowszczyzny. Wraz ze starszym pokoleniem muzykantów d. kapeli „Susidojki” przygotowali oni cykl warsztatów wokalno - instrumentalnych i koncert oparty na dawnym repertuarze Bojkowskim oraz przywołującym utwory nieznane, a wciąż żywo obecne w pamięci żyjących muzykantów wczesnego składu „Susidojek”.

Wydarzeniu w Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie towarzyszyć będzie ponadto wystawa fotograficzna z archiwów zespołu „Susidojki”.

Termin i miejsce:

 24-25 sierpnia – Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie (zapisy: 500-174-294)

Wstęp bezpłatny.

Na warsztaty obowiązują zapisy.
Informacje szczegółowe o programie i zapisach na załączonych plakatach oraz na stronie Stowarzyszenia ANIMA: www.facebook.com/AnimaKultura

Projekt dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA

Współorganizatorzy:

Kino Końkret

Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej,

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Solinie - Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie.

Strona o zespole Susidojki: https://www.facebook.com/susidojki/

Strona Rodzinnej Kapeli Wasilewskich: https://www.facebook.com/kapelawasilewskich

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx