Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt "Wędrowny Zakład Kultury"

283 osoby. 10 wsi goszczących Wędrowny Zakład Kultury. Ponad 200 dzieci biorących udział w projekcie. 8 studentów i 8 twórców ludowych. 8 cennych spotkań, których efektem jest 8 filmów.

wzk 2017 foto 020zaja223

Te liczby z pozoru niewiele mówią, ale kryje się za nimi czas wytężonej pracy. Zakończony w grudniu 2017 roku projekt Wędrowny Zakład Kultury przyczynił się do promocji lokalnej kultury, a także badań terenowych nad lokalnymi tradycjami. Najmłodszych uczestników uczył zachowań społecznych, kreatywności i umiejętności pracy zespołowej. Warto przyjrzeć się działaniom, które składały się na cały projekt.

wzk 2017 foto 030zaja223

Spotkania młodych artystów z twórcami ludowymi były szansą na spotkanie się młodzieńczej energii z doświadczeniem. W ich ramach studenci uczelni artystycznych odwiedzali twórców w ich miejscach zamieszkania. Podczas kameralnego kilkugodzinnego spotkania seniorzy dzielili się tajnikami swojego warsztatu. W swój oryginalny, często wymierający już  fach, wprowadzili nas m.in.: śpiewaczka ludowa, skrzypek, kowal i artystka szyjąca czepce. Spotkania odbyły się we wsiach: Dąbrowa (gmina Koźminek), Nowa Wieś (gmina Rozdrażew), Posadowo (gmina Krobia), Golina (gmina Jarocin), Walentynowo (gmina Łobżenica), Jagodziniec (gmina Brzeziny), Stara Wiśniewka (gmina Zakrzewo) oraz jedno wyjątkowo w mieście Zbąszyń.

wzk 2017 foto 038zaja223

W ramach zajęć dla młodszych uczestników dzieci tworzyły wielkoformatowe makiety swoich miejscowości. Przedtem jednak zabierały członków Wędrownego Zakładu Kultury na długi spacer po wsi, podczas którego to dzieci były przewodnikami. Wspólne obserwowanie tego, co bliskie i ciekawe owocowało kolorowymi, kreatywnymi pracami. W okresie przedświątecznym najmłodsi wykonywali także ozdoby świąteczne i przedstawiały swoje tradycje czy marzenia. Okazji do nowego spojrzenia na lokalność i wsłuchanie się w nią było wiele, ale Wędrowny Zakład Kultury nie poprzestał na nich. Odbyły się warsztaty kulinarne, na których dzieci, wraz z rodzicami lub babciami wspólnie przyrządzały słodkości. Jedna z wizyt Wędrownego Zakładu Kultury była wyjątkowa - jej uczestnicy spędzili noc w szkolnej bibliotece! W trakcie trwania projektu WZK odwiedził wsie: Budy, Dzięczyna, Walentynowo, Błotnica, Mroczki Wielkie, Boruja, Wiktorówko, Scholastykowo, Wymysłowo, Jezierzyce Kościelne.

wzk 2017 foto 056zaja223

wzk 2017 foto 086zaja223

wzk 2017 foto 103zaja223

W bieżącym roku Wędrowny Zakład Kultury ponownie zawita do wielkopolskich wsi. Będzie to możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dla dzieci przygotowane zostaną ciekawe i kreatywne warsztaty, pojawią się także elementy związane z kulturą ludową i historią lokalną. Wkrótce Stowarzyszenie Krotochwile przekaże więcej informacji o tegorocznej edycji projektu.

Anna Maciejewska, Stowarzyszenie Krotochwile

Filmy prezentujące spotkania młodych artystów z twórcami ludowymi można obejrzeć na kanale YouTube Stowarzyszenia Krotochwile:

- Słomkarstwo

- Kwiaty z bibuły

- Na Biskupiznie

- Czepce

- Najstarszy skrzypek

- Kowalstwo

- Rzeźbiarz

- Region Kozła

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx