Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Meandry - szkoła muzyki tradycyjnej

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zapraszają na tydzień ze śpiewem i tańcem tradycyjnym. MEANDRY – Szkoła Muzyki Tradycyjnej to nowa inicjatywa WOAK, zorganizowana w związku z jubileuszem 60-lecia WOAK i w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie szeroko pojętą tradycją i szukaniem własnych korzeni.

W programie imprezy przewidziane są warsztaty śpiewu ukraińskiego, tańców polskich i gry na akordeonie, a także tematyczne koncerty, spotkania ze śpiewaczkami, pokazy filmowe i wykłady. Wszystko odbędzie się w pięknym skansenie w Koźlikach nad Narwią. Warunki będą spartańskie, ale dzięki temu uczestnicy jeszcze bardziej wczują się w klimat dawnych dni, kiedy wybrzmiewały pieśni i melodie, których będą się uczyć.

DO POBRANIA:

Regulamin

Szczegółowy program

Informacje organizacyjne

KARTA ZGŁOSZENIA ONLINE

PROGRAM  (29 sierpnia – 3 września 2017, Koźliki nad Narwią)

WTOREK, 29.08

 • 18.00   KONCERT zespołu Podlaszanki z Gorodziska, wspólne śpiewanie

ŚRODA–PIĄTEK, 30.08–01.09

 • 10.00–12.00    WARSZTATY: śpiew
 • 13.00–15.00    WARSZTATY: śpiew
 • 16.00–18.00    WARSZTATY: akordeon
 • 18.00–20.00    WARSZTATY: taniec
 • 21.00–23.00    Film/Wykład/Koncert

SOBOTA, 02.09        

 • 10.00–12.00    WARSZTATY: śpiew
 • 13.00–15.00    WARSZTATY: śpiew
 • 16.00–18.00    WARSZTATY: akordeon
 • 18.00–24.00    KONCERT: grupy warsztatowe, zespół z Dobrywody, potańcówka, ognisko, kolacja

NIEDZIELA 03.09

 • 11.00   Wyjazd uczestników

  

WARSZTATY TRADYCYJNEGO ŚPIEWU UKRAIŃSKIEGO – prowadzenie: Iryna Slywczuk, Jura Kowalczuk. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. W ramach zajęć uczestnicy nauczą się utworów z północnego Polesia równieńskiego (w tym: melodii, tekstu, znaczenia itp.). W programie przewidziano m.in. pracę nad prawidłową emisją dźwięku, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla Polesia.

Iryna Slywczuk (Równe, Ukraina) – śpiewaczka wykonująca tradycyjny repertuar zachodniego Polesia równieńskiego, założycielka i kierownik kilku zespołów śpiewaczych. Brała udział w wielu konkursach śpiewu, prowadziła warsztaty w Polsce, Rosji, Serbii, Austrii i na Ukrainie.

Jura Kowalczuk (Równe, Ukraina) – folklorysta, założyciel organizacji „Svicha”, śpiewak i animator związany z zespołami Horyna i Silska Muzyka. Od ponad 20 lat zaangażowany jest w wykonywanie i dokumentowanie muzycznego folkloru Polesia i Wołynia. Regularnie prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego w Polsce i Ukrainie.

WARSZTATY TAŃCÓW TRADYCYJNYCH – prowadzenie: Dariusz Kryszpiniuk. Warsztaty skierowane są do osób początkujących i średniozaawansowanych, chcących nauczyć się podstaw tańców, które kiedyś królowały na wiejskich i miejskich potańcówkach. Uczestnicy zajęć poznają krok m.in. polki czy oberka, nauczą się wirowania w parze, po kole, zabaw w trójkach, czwórkach i parach.

Dariusz Kryszpiniuk (Białystok, Polska) – tancerz, nauczyciel tańca tradycyjnego, kierownik Działu Muzyczno-Teatralnego WOAK. Od 2003 roku tancerz ZPiT „Kurpie Zielone”. Od dwóch lat prowadzi w WOAK pierwsze w województwie cykliczne warsztaty polskich tańców tradycyjnych; poza tym prowadził zajęcia nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie (Międzynarodowy Etnofestiwal „Ladovytsi” w Chmielnickim). Brał udział w nagraniu płyty DVD „Tańce dawnej Suwalszczyzny” wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia. Od niedawna próbuje swoich sił w grze na bębenku obręczowym.


WARSZTATY GRY NA AKORDEONIE – prowadzenie: Andrzej Grzybowski. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Pozwolą uczestnikom zapoznać się z akordeonem, harmonią i różnymi jej odmianami oraz przybliżą literaturę muzyczną dla tych instrumentów. Warsztaty będą okazją do wprowadzenia w muzykę tradycyjnie wykonywaną na akordeonie oraz harmonii   pedałowej –   instrumencie   charakterystycznym   dla   regionu   Kurpi.   Podczas warsztatów prowadzone będą dyskusje o historii, budowie i wykorzystaniu instrumentów, a także zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy będą wspólnie wykonywali najbardziej znane melodie tradycyjne z regionu Podlasia oraz Kurpi.

Andrzej Grzybowski (Ełk, Polska) – absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, w klasie akordeonu profesora Klaudiusza Barana, studiował również w Conservatorio Statale di Musica „Luisa D'Annunzio” we Włoszech, pod kierunkiem Claudia Jacomucciego. Znany jest jako solista jak i kameralista występujący z wieloma znakomitymi artystami, jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów. Od stycznia 2017 roku ściśle współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Poszukuje tradycyjnych brzmień, podróżując po Mazurach i Podlasiu i odkrywając tradycyjne instrumentarium. Jego pasją jest charakterystyczny dla regionu Kurpi instrument – harmonia pedałowa.

KONCERTY:

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy z Dobrywody – w składzie: Nina Jawdosiuk (ur. 1942), Walentyna Klimowicz (ur. 1943), Barbara Jakimiuk. Repertuar zespołu stanowią pieśni zaczerpnięte z własnej tradycji, przekazywane z pokolenia na pokolenie i zbierane wśród najstarszych mieszkańców wsi.

Podlaszanki grupa stworzona w 2010 roku przez Annę Tesluk (ur. 1939 r.), która wraz z Nadzieją Osipiuk (ur. 1943 r.) były najmłodszymi członkiniami znanego i cenionego przez etnomuzykologów zespołu Krywczanki z Krzywca. Wykonują pieśni w lokalnej gwarze. W swoim repertuarze mają głównie dwugłosowe pieśni liryczne, a ponadto pieśni sianokośne, żniwne, weselne, wiosenne (tzw. ohulki) czy religijne. Obecnie oprócz Anny Tesluk i Nadziei Osipiuk w Podlaszankach śpiewa Anna Pawluczuk.

Bałamuty – zespół powstał w 2017 roku z miłości do folkloru, szczególnie z regionu Podlasia. Mistrzem członków grupy jest Piotr Juszkiewicz, skrzypek ze Zbucza niedaleko Bielska Podlaskiego, który zmarł w 2016 roku w wieku 104 lat. Chcąc, by jego muzyka wciąż żyła, Bałamuty stawiają sobie za cel zachęcenie słuchaczy do odkrycia na nowo tradycyjnej muzyki Podlasia.

Dobryna – zespół powstał w 2013 roku w Białymstoku i wykonuje autentyczne pieśni ukraińskie z Podlasia i Ukrainy bez akompaniamentu muzycznego. Składa się z kilkunastu młodych ludzi z różnych zakątków Podlasia. W 2017 roku grupa zajęła II miejsce w Kategorii „Folklor – kontynuacja” podczas 51. Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Julita Charytoniuk – kulturoznawca, pedagog, wokalistka-śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego, absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na UW, doktorantka muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Uczestniczka i koordynatorka projektów muzycznych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia (ukraińskiego i białoruskiego). Prowadzi badania naukowe, dokumentuje pieśni i uczy się ich od wiejskich wykonawców, realizuje warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz projekty związane z kulturą tradycyjną, nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z podlaskim repertuarem. Jest założycielką i kierownikiem muzycznym grupy Południce wykonującej tradycyjne pieśni polskie i ukraińskie. Podczas koncertu Podlaszanek będzie towarzyszyła zespołowi. Po koncercie poprowadzi wspólne śpiewanie nadnarwiańskich pieśni.

POKAZY FILMOWE:

Takich pieśni sobie szukam (reż. Jagna Knittel, Polska 2008, 35’) – film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów: młodych ludzi z miast, miłośników muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni, z wiejskimi artystami, śpiewakami z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni (pogranicze ukraińsko-białoruskie). 

Olmany (reż. Jagna Knittel, Polska 2012, 40’) – tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia. Wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych.

Jagna Knittel – etnolożka, dziennikarka, dokumentalistka i wokalistka. Od 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną. Podróżuje na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, w poszukiwaniu osób pamiętających dawne pieśni i dawny wiejski świat. Dokumentuje zarówno te spotkania jak i relacje ze środowiskiem młodych ludzi, odkrywających dziś dla siebie muzykę tradycyjną. Śpiewa w zespołach Z lasu i Warszawa Wschodnia.

Źródło: http://www.woak.bialystok.pl/

Najnowsze