Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”

image1zaja33312

Opieka nad dziećmi dawniej i dziś

Jak dawniej godzono opiekę nad dziećmi z innymi obowiązkami? Jak rodzice i dzieci wspólnie spędzali czas? Jak radzono sobie z typowymi dziecięcymi problemami? Jakie sprzęty i przedmioty towarzyszyły dzieciństwu? I w końcu: co interesującego w doświadczeniach starszych pokoleń mogą znaleźć dla siebie współcześni rodzice? Te i inne kwestie związane z opieką nad dziećmi dawniej i dziś będą tematem projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”.

 

image2zaja33312

Rozmowy z seniorami

 

W lipcu i sierpniu zespół Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” odwiedzi wybrane miejscowości położone w gminach Gródek i Michałowo na Podlasiu. Etnografowie poproszą reprezentantów starszego pokolenia o podzielenie się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z rodzicielstwem, a w szczególności tym, jak dawniej wyglądała opieka nad małymi dziećmi. Spotkania będą miały formę rozmowy, połączonej z oglądaniem zdjęć lub przedmiotów związanych z tematem.

Inspiracja dla rodziców, projektantów i filmowców

Spotkania z mieszkańcami gmin stanowią część projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo” realizowanego przez Stowarzyszenie, a współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017. Naszym celem jest zebranie opowieści starszego pokolenia oraz odnajdywanie w nich wskazówek, które mogą być pomocne dla dzisiejszych rodziców – mówi Anna Bińka, koordynatorka działania.

image3zaja33312

Zebrane historie i fotografie będą stanowiły podstawę do stworzenia wystawy, filmu, serii pocztówek oraz zabawki. Materiały zostaną przygotowane w partnerstwie z Pracownią Filmu, Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie (http://pracownia.michalowo.eu/) i z projektantkami i projektantami: Kają Nosal i Anną Wręgą (www.ontostudio.pl), Aleną Trafimavą (www.alenatrafimava.com), Kamilem Korolczukiem (www.behance.net/korolczuk) oraz Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem UW (childhoods.uw.edu.pl).

Finał w listopadzie

Efekty pracy będzie można zobaczyć w listopadzie w Michałowie, gdzie odbędzie się finał projektu z wernisażem, projekcją i prezentacjami. Całości dopełnią warsztaty, poczęstunek i koncert. Wydarzenie będzie okazją do spotkania i rozmowy starszego pokolenia z młodymi rodzicami, dziećmi i wszystkimi innymi osobami zainteresowanymi tematem. W późniejszym terminie wystawę będzie można oglądać w Gródku i innych miejscowościach w obydwu gminach.

O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Zajmujemy się badaniem i popularyzowaniem kultury tradycyjnej i współczesnej.

www.etnograficzna.pl

www.facebook.com/StowarzyszeniePracowniaEtnograficzna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fotografie ze zbiorów Pracownie Filmu, Dźwięku i Fotografii Niezbudka w Michałowie.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx