Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mały Kolberg. "Żywa tradycja inspiracją do pracy z dziećmi"- relacja z seminarium promującego program

Spotkanie odbyło się 24 kwietnia br. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Skierowane było do wszystkich osób pracujących z dziećmi, a także rodziców i opiekunów dzieci, szczególnie najmłodszych, do 10 roku życia.

17951524 814104808744369 3143075024258347821 nzaj

Projekt Mały Kolberg jest propozycją rozwijania już u najmłodszych dzieci świadomości lokalnej tradycji muzycznej, zwyczajów, obyczajów, legend, melodii, zabaw. Został zainicjowany w 2014 roku, w ramach działań towarzyszących obchodom Roku Oskara Kolberga. Powstał z inicjatywy Forum Muzyki Tradycyjnej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Fundacją Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego.

Uczestników seminarium powitali: Katarzyna Paterek z Fundacji Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, koordynatorka projektu,  dyrektor PME, dr Adam Czyżewski oraz zastępca dyrektora, Anna Orlewicz.

Kierowniczka Działu Edukacji i Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Anna Grunwald opowiedziała o misji popularyzacji folkloru i działaniach Muzeum.

zzaj

Witold Roy Zalewski (współtwórca projektu Mały Kolberg, FMT, PSEiAM) przedstawił, program Mały Kolberg i pozwolił doświadczyć dorosłym tzw. klepanki, czyli tradycyjnej zabawy.

Prof. Anna Waluga z Akademii Muzycznej w Katowiach opowiedziała, dlaczego warto śpiewać z dziećmi. Przedstawiła również wyniki badań dotyczących kompetencji muzycznych dzieci, które pokazały, że koniecznie należy uzupełniać edukację muzyczną.

Małgorzata Synowiec, trenerka w projekcie Mały Kolberg opowiedziała o tym, co jest ważne w działaniach z dziećmi i tradycją.

W kolejnej części seminarium odbył się blok mini warsztatów:
- Zabawy i tańce dla dzieci z Wielkopolski, prowadzony przez Katarzynę Hełpa-Liszkowską;
- Zabawy zbliżają rodziny, prowadzony przez Kaję Prusinowską;
- Tradycja łączy społeczności – seniorzy – dorośli – dzieci – prowadzony przez Małgorzatę Synowiec.

mksam5zaj

Warsztaty cieszyły się dużą popularnością, szczególnie warsztaty pokazowe z udziałem przedszkolaków.

Po warsztatach uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym „Tradycja i współczesność. Do czego potrzebne nam korzenie?” z udziałem prof. Anny Walugi, Katarzyny Hełpy Liszkowskiej i Kai Prusinowskiej, który moderował Witold Roy Zalewski, który na zakończenie spotkania opowiedział o przygotowywanym Niezbędniku Małego Kolberga”, a Magdalena Dąbrowska, koordynatorka ds. Muzeum dla Dzieci pokazała przestrzenie i zasoby Muzeum Dla Dzieci.

mksem1zaj

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania relacji filmowej z seminarium.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx