Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Muzeum Częstochowskie ogłasza VI Konkurs Sztuki Ludowej "Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…"

Sztuka ludowa to całokształt artystycznej działalności społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej. Obok twórczości plastycznej zaliczyć można do niej m.in. stroje, muzykę, tańce, poezję i literaturę oraz zwyczaje i obrzędy. Sztuka ludowa przez wieki była inspiracją dla artystów, stając się ważnym elementem narodowej spuścizny.

Muzeum Częstochowskie od 2000 r., cyklicznie co trzy lata organizuje konkursy poświęcone sztuce ludowej. W dwóch pierwszych edycjach uczestniczyli twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki. W 2006 r. zaprosiliśmy do udziału rzeźbiarzy i malarzy, kolejna edycja o charakterze międzynarodowym zatytułowana „Z nitki i z gliny” obejmowała garncarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo i krawiectwo strojów ludowych. Uczestniczyli w niej poza artystami z Polski także wytwórcy mieszkający w Czechach, Słowacji, na Litwie i Ukrainie. Edycja z 2012 r., również o charakterze międzynarodowym, poświęcona była wycinance polskiej i żydowskiej i zatytułowana była „Wycinanki niezaplanowane”. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wówczas twórców z Polski i Izraela.


VI Konkurs Sztuki Ludowej zatytułowany „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte” poświęcony jest wycinankom z papieru inspirowanym szeroko rozumianą kulturą tradycyjną. Ma charakter otwarty, tzn. udział w nim może wziąć każdy, kto zajmuje się wykonywaniem wycinanek z papieru. Konkurs adresowany jest zarówno do osób związanych z kulturą tradycyjną, jak i do tych, dla których kultura ludowa jest tylko inspiracją.  

Pierwotnie wycinanka powstawała w środowiskach wiejskich i służyła do dekoracji izb. Obecnie straciła pierwotną, dekoracyjną funkcję, stała się sztuką komercyjną, skierowaną głównie do odbiorcy miejskiego. Jest też chętnie kupowaną przez obcokrajowców pamiątką z Polski.

Konkurs ma integrować twórców. Doskonałą okazją do wymiany poglądów będzie otwarcie wystawy pokonkursowej, podczas którego zostanie ogłoszony werdykt Jury i będą wręczone nagrody. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog, zawierający m.in. życiorysy laureatów, fotografie nagrodzonych prac, wykaz prac prezentowanych na wystawie i listę wszystkich osób biorących udział w Konkursie.

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY JEST NA STRONIE INTERNETOWEJ MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIEGO

Źródło: http://www.muzeumczestochowa.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx