Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundacja Korzenie zaprasza małych i dużych do wsi Ciekoty na tradycyjne PRZĄDKI

Idea projektu

Przędzenie lnu, tkanie, a także darcie pierza to były najważniejsze zajęcia na wsiach w okresie jesienno - zimowym. Podczas tych spotkań - nazywanych prządkami - także śpiewano, wróżono, a młodszym opowiadano historie wsi, jej mieszkańców, legendy i bajki. Po drugiej wojnie światowej (wraz z rozwojem technologii i produkcji przemysłowej) zwyczaj prządek zaczął zanikać, a wraz z nim międzypokoleniowy przekaz kultury tradycyjnej w jej aspekcie rękodzielnictwa, obyczajowości, tradycji wspólnego śpiewu, ustnego przekazu historii.

Poprzez nasz projekt (pokazy i warsztaty prowadzone przez rdzenne mieszkanki wybranych wsi), chcemy zaktywizować i wykorzystać lokalny potencjał ludzki w procesie międzypokoleniowego przekazywania wiedzy na temat kultury tradycyjnej w jej naturalnym otoczeniu.


Program:

8 listopada , godz. 12:00-17:00 i 9 listopada, godz. 11:00-16:00
- warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych cz. 1, przędzenie lnu i wełny na tradycyjnych przęślicach, warsztaty tkackie (tkanie na bardkach), warsztat etnodesign'u

15 i 16 listopada, godziny zajęć j.w.
- warsztaty tradycyjnych pieśni prządkowych cz. 2, warsztaty tkackie cz.2, darcie pierza wraz z opowiadaniem bajek, legend świętokrzyskich

Zajęcia poprowadzą rdzenne mieszkanki wsi Scholasteria oraz Ewa Chabielska - pracownik Instytutu Design'u w Kielcach. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny.

Warsztaty odbędą się w drewnianej chałupie pod lasem w Ciekotach I (droga od kapliczki w stronę lasu- będzie oznakowana hasłem "prządki"). Dojazd z Kielc autobusem linii miejskiej nr 10, kierunek Ciekoty Zalew (uwaga należy wysiąść na przedostatnim przystanku) ; Dla osób spoza świętokrzyskiego : możliwość noclegu w schronisku PTSM w Scholasterii.

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie. Koordynator projektu: Iwona Furmańczyk (tel. 662565217. Szczegóły na naszym profilu FB.


---
Korzenie-Ośrodek Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej, Kraków

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx