Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zapraszamy do zapoznania się z nowym projektem NID "Dziedzictwo obok mnie"

Projekt zatytułowany "DoM – Dziedzictwo obok Mnie. Wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczności lokalnych” ma na celu przyjrzenie się systemowi zarządzania zasobami lokalnego dziedzictwa na przykładzie polskich i norweskich gmin biorących udział w projekcie. Uczestnikami projektu są przedstawiciele trzech gmin polskich: Węgorzewa, Horyńca-Zdroju i Narola oraz dwóch norweskich: Vågsøy, Eid oraz związku gminnego pomiędzy Fjell, Sund i Øygarden. Partnerem Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest Riksantikvaren – Norweska Dyrekcja ds. dziedzictwa Kulturowego.

 

Uczestnicy projektu mają okazję do wymiany doświadczeń i podzielenia się fachową wiedzą w zakresie szerzenia świadomości i udziału lokalnych społeczności w procesie ochrony i zarządzania zasobami lokalnego dziedzictwa. Szczególny nacisk położony jest na szerokie spojrzenie na dziedzictwo w gminach: uczestnicy dyskutują zarówno o dziedzictwie architektonicznym, przyrodniczym jak i niematerialnym. Dziedzictwo niematerialne jest szczególne ważne w projekcie, gdyż bliskie jest uczestnikom projektu z gmin. W trakcie objazdów studyjnych w Polsce i w Norwegii uczestnicy mają okazję poznać, zrozumieć ale i wymienić doświadczenia o tym w jaki sposób promować i chronić lokalne tradycje. Uczestnicy będą również zastanawiać się w jaki sposób odnaleźć miejsce dla tradycji we współczesnym świecie oraz jakie są możliwości wykorzystania dziedzictwa we współczesnych procesach rozwojowych gminy.

Efektami projektu ma być między innymi poradnik dla przedstawicieli gmin stanowiący kompendium wiedzy z zakresu szeroko pojętego zarządzania dziedzictwem uzupełniony opisami dobrych praktyk również z zakresu dziedzictwa niematerialnego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu: http://dom.nid.pl/
 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx