Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Twórczość ludowa na Południowym Podlasiu

Tkactwo, koronkarstwo, garncarstwo, zdobnictwo ludowe

Region Południowego Podlasia charakteryzuje się bogatymi zasobami sztuki ludowej w zakresie rzemiosła artystycznego i rękodzielnictwa. Ubywa ich jednak dość szybko wskutek utraty funkcji użytkowej, a tym samym braku zapotrzebowania ze strony rynku. Naszym wyzwaniem staje się znalezienie praktycznego miejsca sztuki ludowej w życiu młodszych pokoleń, jak również wykształcenie następców dawnych mistrzów rzemiosła artystycznego i rękodzieła.

Zadania, obejmującego edukację w zakresie ginących zawodów, podjął się Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Tradycja i Współczesność. Od 2013 roku jest ono realizowane w partnerstwie z Fundacją Wspomagania Wsi. Fundacja, wspierająca inicjatywy aktywizujące wiejskie społeczności lokalne, opracowała projekt „Edukacja zawodowa twórców ludowych”, obejmujący m.in. działania szkoleniowe, przygotowujące twórców ludowych z obszaru powiatu bialskiego do pełnienia roli instruktorów praktycznej nauki zawodu, w kilku wybranych dziedzinach.

Niniejsza publikacja promująca twórczość ludową i twórców – uczestników projektu, jest również jednym z elementów projektu.

Zainteresowanych ocaleniem od zapomnienia bądź po prostu poznaniem sztuki ludowej Południowego Podlasia, zapraszamy do śledzenia witryny twórców www.nadbuzanskiuniwersytet.pl i do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z ich udziałem.

Fundacja Wspomagania Wsi

POBIERZ PUBLIKACJĘ W PLIKU PDF

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx