Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Faryny w starej fotografii

Faryny założone w połowie XVII wieku, przez trzysta lat należały do państwa pruskiego. Mieszkający tutaj Niemcy, Polacy i przedstawiciele innych narodowości, rozwijali swoją miejscowość, budowali wzajemne więzi społeczne, współtworzyli nowe warstwy kultury lokalnej. Jedną z konsekwencji II wojny światowej była likwidacja państwa pruskiego i przesunięcie granic między Polską a Niemcami. Począwszy od stycznia 1945 roku znaczna część ludności Mazur, często w dramatycznych okolicznościach, opuszczała rodzinne strony. Powojenny napływ ludności pochodzącej przede wszystkim z Kurpiów gwałtownie zmienił oblicze Faryn.

Fundacja Wspomagania Wsi przygotowując prezentację zdjęć pochodzących z kolekcji zgromadzonej przez ks. Romana Wiśniewskiego „Faryny w starej fotografii” chciałaby przedstawić cząstkę historii Faryn: ówczesnych mieszkańców i ich wieś. Szczególnie ważnym akcentem wystawy są zdjęcia pochodzące z okresu powojennego, prezentujące wspólne istnienie dwóch społeczności: niemieckich Mazurów i pierwszych polskich osadników. Na lokalną tożsamość złożyły się więc tradycje Mazurów i Kurpiów, wpływy niemieckie i polskie, wyznania katolickie i ewangelickie, tradycje państwa pruskiego, specyfika zaboru rosyjskiego i obyczaje powojennych osadników.


Wyświetl większą mapę

Fotograficzny zapis tej wystawy przedstawia zmiany jakie zaszły tutaj po zakończeniu II wojny światowej. Fotografie uzupełnione zostały o plansze tekstowe poświęcone wybranym fragmentom historii Faryn oraz relacje badaczy lokalnych dziejów. Chcielibyśmy aby nasz projekt stanowił lekcję szacunku i życzliwości dla byłych Farynian, dziś gości odwiedzających wieś, oraz aby przypominał, że lokalne dzieje nie zaczęły się w roku 1945. Ten ostatni aspekt ma szczególne znaczenie dla młodszego pokolenia.

Szczególne podziękowania należą się ks. Romanowi Wiśniewskiemu za inicjatywę stworzenia tej wspaniałej kolekcji i Ochotniczej Straży Pożarnej w Farynach, która podjęła wysiłek uporządkowania tutejszego cmentarza. Jan Paweł II uśmiecha się, gdy widzi tę inicjatywę.

Zapraszamy Państwa także na towarzyszącą wystawie konferencję, która odbędzie się 7 marca 2009 w Domu Spotkań z Historią (początek o godzinie 11.00). Mamy nadzieję, że dostarczy ona szerszego kontekstu, co pozwoli lepiej zrozumieć historię tego regionu i samych Faryn.

Piotr Szczepański
Prezes Fundacji Wspomagania Wsi

***

Więcej na ten temat:

Faryny- zarys dziejów

Faryny po roku 1945

Krótka historia Faryn

 

Więcej w tej kategorii: Faryny wernisaż »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx