Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Po Komisji Sejmowej dalej walczymy o Społeczną Kandydatkę na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich

W czwartek, 17 września Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wystąpiła przed Sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Niestety jej kandydatura została zaopiniowana negatywnie, nie jest to jednak ostateczna decyzja — komisja wydaje opinię, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje zaś Sejm, a jego decyzję musi zatwierdzić Senat. Głosowanie nad Kandydaturą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz miało się odbyć wczoraj, jednak zniknęło z agendy glosowania. Na oficjalne potwierdzenie sejmowych plotek Kandydatka musiała czekać na sejmowym korytarzu do późna w nocy.

Najbliższe posiedzenie sejmu odbędzie się 6-7 października i to wtedy najprawdopodobniej posłowie będą głosować nad społeczną kandydaturą. Ponadto odbędzie się również reasumpcja sejmowej Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka ze względu na niepoliczenie wszystkich głosów przez przewodniczącego komisji. Nie tylko zawiódł system do zdalnego głosowania, głos obecnej na sali posłanki Anny Marii Żukowskiej (Lewica) głosującej za pomocą podniesienia ręki i przycisku nie został policzony. Oficjalny wynik głosowania to 13 do 9 na niekorzyść społecznej Kandydatki, uwzględnienie brakujących głosów zmniejszyłoby tę różnicę do zaledwie jednego głosu. Podczas dyskusji padały pytania o: politykę senioralną, przyszłe funkcjonowanie urzędu, prawa dzieci, prawo do czystego powietrza i bezpieczeństwo ekologiczne, edukację ekologiczną, bezpieczeństwo w internecie, dostęp kobiet do badań prenatalnych i  opieki okołoporodowej, dostępność świadczeń zdrowotnych, wpływ pandemii na podstawowe prawa ekonomiczne, społeczne i dostęp do edukacji.

Głosujący przeciw Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz posłowie PiS i Konfederacji nie zadali podczas dyskusji ani jednego pytania o sprawy społeczne naszej Kandydatce. Padło jedno pytanie od przewodniczącego posła Asta o to, czy Kandydatka podziela stanowisko opozycji, która kwestionuje status obecnego Trybunału Konstytucyjnego oraz jaki jest jej stosunek do reformy wymiaru sprawiedliwości. Wskazywał przy tym, że ma to związek z ochroną praw obywateli i pytał, czy Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłaszałaby wnioski do TK.  Kandydatka odpowiedziała, że składałaby wnioski do TK dlatego, że to jest najważniejsze dla ochrony praw obywateli, ale uważa również, że dla ochrony praw obywateli jest bardzo ważne bezpieczeństwo obrotu prawnego, bo obywatel musi mieć pewność, że wyrok wydany w jego sprawie jest wyrokiem ważnym, wydanym przez sędziów, a nie przez osoby nieupoważnione do orzekania. 

Sytuacja polityczna jest dynamiczna, a my mamy trzy tygodnie na działania! Wielokrotnie podnoszono na Komisji bezprecedensowe poparcie 700 organizacji społecznych dla Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. To grono się stale powiększa i zachęcamy wszystkich do dalszego wyrażania swojego poparcia. Kluczowe jest pokazanie politykom, że jako nasi reprezentanci muszą respektować głos obywateli. Społeczeństwo obywatelskie zaś przedstawiło swoją kandydaturę, zgłosiło ją w terminie i jest to jedyna oficjalnie zgłoszona kandydatura na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadto jest to kandydatura gwarantująca sprawowanie tego urzędu na wysokim poziomie — na posiedzeniu komisji Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wykazała się ogromną wiedzą merytoryczną i wrażliwością na sprawy obywateli. 

Jej wystąpienie można obejrzeć tutaj: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PlanPosKom.xsp?view=1&unid=83B8E6CB40F2B159C12585E5004FF249 [10:21:40 – 10:33:48].

Pełna transkrypcja obrad dostępna jest na stronie naszrzecznik.pl

Źródło: https://naszrzecznik.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx