Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tańce Wiejskich Chuliganów - Gołoborze / Niwińscy

Od Bogusza do Lewandowskiego, od Józefa Ciastka do Józefa Tomczyka. Przez muzyczne peryferia czyli to co zwykle stanowiło codzienność wiejskiej kawalerki, poprowadzą uczniowie wiejskich mistrzów, kapela Niwińskich i Gołoborze.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/81536090_2725830480816684_4820439725573668864_o.jpg?_nc_cat=103&_nc_ohc=qI4_zpbwRUcAX-NDVro&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=c1bb535bd06717d03cff061d94ad2a5a&oe=5E9BABC5

Kapela Niwińskich
To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi muzycy. Repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych, są to: wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.
M. Niwiński / A. Niwińska / J. Tarkowski

Gołoborze
Gramy muzykę przekazaną nam przez ostatnich wiejskich mistrzów a zarazem serdecznych przyjaciół. Ludzi, którzy dawniej w świecie minionym byli sławni. Byli mentorem, przewodnikiem, bez nich nie mogły się odbyć wiejskie obrzędy, to oni wprowadzali w trans tańczących ekstatycznymi, improwizowanymi oberkami.
W dzisiejszych realiach jest to kontrkulturowe dziedzictwo. Staramy się przywrócić mu miejsce w społeczeństwie. Jak dawniejsi muzykanci gramy na instrumentach własnej produkcji (skrzypce/basy dłubane/bęben). Ogrywamy tematy muzyczne tak jak usłyszeliśmy w domach u naszych wiejskich mistrzów wypływając przy tym na szerokie pole improwizacji. Wtedy te oberki stają się dla nas jak oddech.
M. Raszewski / Z. Polaczyk / M. Łowżył

sobota 18 stycznia o 19:00 – 23:59

start g.19
bilecik: 20

PAN GAR
ul.Slowackiego 19/21, 60-822 Poznań

Podczas potańcówki można wyposażyć się w album:
"Skrzypek znad Prosny | Leon Lewandowski"
(wydawnictwo MuzykaOdnaleziona / FundacjaDorzeczeProsny)

Źródło: https://www.facebook.com

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx