Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wędrujący Dom Tańca: Sieradzkie

Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań oraz Dom Tramwajarza w ostatnim tygodniu listopada zapraszają na warsztatowe spotkania z tradycyjnym tańcem, muzyką i śpiewem. Tym razem wspólnie poznawać będziemy tradycje Ziemi Sieradzkiej oraz Kaliskiej. W programie: warsztaty skrzypcowe dla początkujących i grających, warsztaty z basowania, warsztaty śpiewacze oraz taneczne.  

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/75233539_2683255905053971_1407729750931144704_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ohc=XPXG7rqi77MAQnhBcoGi0M2p6hFLPNVpWepqVxkrVzJRqvTs86nP9txsQ&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=9551c2e2a4be31864c58a664cdc5a9a0&oe=5E43CB14

Harmonogram:

 27.11.2019 (środa)
g. 18:00 - 20:00 / warsztaty skrzypcowe (dla początkujących) / prowadzenie: Dominika Oczepa / sala tradycji

 28.11.2019 (czwartek)
g. 18:00 - 20:00 / warsztaty basowania „Basy kaliskie na warsztacie” / prowadzenie: Joanna Szaflik / sala tradycji

 29.11.2019 (piątek)
g. 18:00 - 20:00 / warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Burzenina” / prowadzenie: Joanna Szaflik / sala tradycji

 30.11.2019 (sobota)
g. 10:00 - 12:00 / warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Mroczek Małych” / prowadzenie: Jadwiga Tomczyk, moderacja: Joanna Szaflik / sala amarantowa

g. 10:00 - 12:00 / warsztaty skrzypcowe (dla grających) / prowadzenie: Józef Tomczyk, moderacja: Jarosław Cendrowski / sala tradycji

g. 12:00 - 14:30 / warsztaty taneczne „styl sieradzki” / prowadzenie: Grzegorz Ajdacki / sala amarantowa

I na koniec WIELKI FINAŁ projektu Wędrujący Dom Tańca POTAŃCÓWKA!

g. 18:00 / Wędrujący Dom Tańca: koncert i potańcówka w Domu Tramwajarza / kapele Domu Tańca Poznań oraz goście: Kapela Józefa Tomczyka z Mroczek Małych / sala amarantowa i kontynuacja w Barze Pan Gar

Informacje szczegółowe o warsztatach:

Warsztaty skrzypcowe z Dominiką Oczepą skierowane są do tych wszystkich, którzy patrząc na wirtuozów wiejskich skrzypiec zadają sobie nieraz pytanie – Ale jak?! Gdzie tu jest rytm, gdzie tu melodia? I nie mając odwagi publicznie zadać tego pytania, pozostawiają w kącie zakurzone skrzypce po dziadku. Podczas tych warsztatów postaramy się więc rozwikłać te zagadki, dowiemy się, co jest charakterystycznego dla melodii granych przez skrzypków z okolic Sieradza oraz spróbujemy zrozumieć na jakich podstawowych zasadach opiera się ta z pozoru nieokrzesana muzyka. Aby uczestniczyć w warsztatach nie jest potrzebna jakakolwiek znajomość techniki gry na skrzypcach – zaczynamy od zera. Należy jedynie przynieść swój instrument.

Na warsztaty z basowania „Basy kaliskie na warsztacie” zapraszamy bez względu na poziom zaawansowania. Joanna Szaflik podzieli się z Wami swoją wiedzą na temat tego instrumentu, techniki gry na nim oraz stylu basowania charakterystycznego dla regionu sieradzkiego.
*W przypadku braku własnego instrumentu, prosimy o informację w mailu zgłoszeniowym.

Na warsztaty śpiewacze „Śpiewy z Burzenina” oraz „Śpiewy z Mroczek Małych” zapraszamy zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero stawiają pierwsze kroki w śpiewie tradycyjnym.

"Śpiewy z Burzenina" to warsztat pieśni z regionu sieradzkiego, a dokładnie z miejscowości Burzenin, położonej 17 km na południe od Sieradza. Pieśni pochodzą z badań terenowych prowadzonych w ostatniej dekadzie 2008-2018 przez Joannę Szaflik. Część z nich to prawdziwe skarby przechowywane w pamięci najstarszych członków rodziny (Janina Kozłowska, ur. 1929, Zofia Grabarczyk, ur. 1912 zm. 2009), w tym pieśni weselne, miłosne i balladowe. Pojawią się także pieśni od Zuzanny Lech, śpiewaczki mieszkającej w Burzeninie, która ze względu na stan zdrowia nie może odbyć podróży, aby osobiście uczyć podczas warsztatów. Warsztat to wyjątkowa możliwość nauki pieśni bezpośrednio od kontynuatorki i spadkobierczyni tradycji rodzinnych Joanny Szaflik. Podczas warsztatu usłyszymy oryginalne nagrania z badań terenowych i skupimy się na przyswajaniu repertuaru charakterystycznego dla tej jednej wsi i jej najbliższych okolic.

Na warsztatach „Śpiewy z Mroczek Małych” będziemy poznawać repertuar charakterystyczny dla śpiewaczki z regionu sieradzkiego: Jadwigi Tomczyk z Mroczek Małych. Warsztaty z Panią Jadwigą Tomczyk moderowała będzie Joanna Szaflik.

Na warsztaty skrzypcowe z Panem Józefem Tomczykiem, skrzypkiem Kapeli Tomczyków z Mroczek Małych oraz Jarkiem Cendrowskim, skrzypkiem z Kapeli Przodki zapraszamy osoby grające już na skrzypcach. Warsztat będzie okazją do rozszerzenia repertuaru o melodie z regionu sieradzkiego.

Na warsztatach tanecznych z Grzegorzem Ajdackim poznawać będziemy styl taneczny regionu sieradzkiego, dlatego w szczególności zapraszamy na nie osoby z podstawowymi umiejętnościami w zakresie polskich tańców tradycyjnych (polka, oberek), chcącymi je doskonalić i wzbogacić o elementy charakterystyczne dla tańców z ziemi sieradzkiej, m.in. owijoków oraz polek.


Na wszystkie wydarzenia: wstęp BEZPŁATNY, ale obowiązują ZAPISY!
Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w warsztatach mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie: 662 070 369.

Miejsce: Dom Tramwajarza / ul. Słowackiego 19/21

Więcej informacji: Dom Tańca Poznań / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: https://www.facebook.com/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx